ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

­­­­

Lidé z maringotek (3)

Soubor deseti povídek o lásce, jejichž hrdiny jsou kočovní cirkusoví umělci a v nichž se poodhaluje vnější atraktivní pozlátko cirkusového života.

V podivuhodných příbězích rozehrává autor vypravěčské variace s ústředním motivem lásky. Láska má pokaždé jinou podobu, jednou je založena na romantické iluzi, jindy je vášnivá, tragická, ale i věrná a obětavá. Všechny povídky čerpají náměty z prostředí manéže a varietní scény. Mistrně je užito jazyka jako charakterizujícího prvku jednotlivých profesí i lidských typů.

OBSAH VYBRANÝCH POVÍDEK

Proslov hraběte d'Ascensons-Létardais
Hrabě vypraví svým komediantským přátelům o své lásce k divadelní umělkyni Lianě, kterou byl ochoten následovat z rodného Bruselu až do Paříže. Láskou k ní však hořelo i několik dalších významných pánů (konzul, obchodník, kapitán). Když se zdálo, že ji hrabě získá pro sebe, prchá Liana s jiným, uzavírá manželství, vzápětí muže opouští, aby se vrhla do dalších dobrodružství. Hrabě ji ale neodsuzuje, naopak se o ní vyjadřuje slovy: "Vím, že mne milovala a z lásky ke mně chtěla mne ušetřit osudné vášně."

Vyprávění hráče na xylofon
Zkrachovalý pianista, který velmi pil, chce uskutečnit své sny o slávě pomocí syna, kterého učil hrát na xylofon. Opravdu z něho vychoval světového umělce. Když se na hudební scéně objevil další talent - Julia Sandrowská, neváhal dohodnout manželství mladých lidí, jen aby nebyla ohrožena tak pracně vydobývaná kariéra. Při jedné z cest se mladí manželé seznámili s artistou, jenž jim vypráví o své lásce ke krásné Louise, hráčce na bandonion (tahací harmonika), jež s nimi cestuje týmž vlakem. Pro ni se dokázal vybičovat k nesmírným sportovním výkonům, jen on skákal čtyři salta. Po letech se naši přátelé sešli v cirkuse, artista byl ženat se svou vysněnou láskou, jeho snaha po neobvyklých výkonech však vyhasla, v Louise by nikdy nehledal onu čarokrásnou dívku.

Povídka krále střelců
Mladý důstojník Delaunay pracoval pro tajnou službu velvyslanectví v Madridu. Byl vyslán do Sevilly (v tzv. cause R.P.), kde se zamiloval do varietní umělkyně Clemensity, která se svou známostí pochlubila kolegyni. Ta však udržovala známost s R.P., poslání bylo ohroženo. Při posezení v restauraci uviděl Delaunay v protilehlé lóži hlaveň revolveru mířící na Clemensitu. Bez váhání vystřelil. V lóži byly nalezeny pouze stopy krve, přesto byl Delaunay na tři roky uvězněn. Kolegyně Clemensity záhadně zmizela a s ní i R.P. Po dvou letech byl Delaunay amnestován. Se svou věrnou Clemensitou (sama vyhledala a zabila R.P.) se pak věnovali varietnímu umění - ona jako španělská tanečnice, on jako král střelců.

Vzpomínka malíře stínoher
Malíř stínoher Filip Kerguézac byl po jednom představení pozván kolegou Tillem Vanderpylem (jezdec na kole) do restaurace. Chtěl jej seznámit s jakýmsi baronem Jeanem Trincartem de Castillard. Při čekání na onoho pána se rozvinula debata o různých světových manéžích. Till zavedl řeč na "šest děvčat Williamsonových", tanečnic a zpěvaček, do kterých bylo zamilováno nesčetné množství mužů. K lásce k nim se přiznává i Filip. Till mu prozrazuje, že Jean Trincart je jejich otcem.
V rozhovoru s ním poté zjišťují, že nejsou jeho dcerami vlastními, ale adoptovanými. Takovýchto dcer měl pětatřicet. Vdala-li se jedna z nich (nebo z jiných důvodů opustila skupinu), měl tak okamžitou náhradu a číslo nebylo ohroženo. Baron se chlubil svými i ženinými šlechtickými předky. Vtom přišla jeho žena (baronka), cvičitelka psů. Koupila zbytky masa a baron odchází vařit psí polévku. Před odchodem žádá Tilla o zaplacení účtu, neboť u sebe nemá ani fenik.

V podobném duchu se nesou i další povídky: Úvahy zkušeného iluzionisty, Příběh vysloužilého voltižéra, Podotknutí mistra těžké váhy, Příhoda cirkusového kapelníka, Historie manéžního šaška, Doslov mudrujícího excentrika.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 03.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Lidé z maringotek (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­