ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

­­­­

Cirkus Humberto

Tento román z cirkusového prostředí líčí osudy tří generací cirkusu Humberto od 60. let 19. stol. až po 1. čtvrtinu 20. stol. Ústřední postavou je Václav Karas z pošumavské vesnice Horní Sněžná, který spolu se svým otcem, jenž je zedníkem a hledá práci v cizině, zakotví v Hamburku u cirkusu Humberto. Otec Karas pracuje v partě stavěčů a hraje v cirkusové kapele, zatímco jeho syn, kterému všichni říkají Vašku, se celý den pohybuje mezi zvěří a v manéži. Nebojí se žádné práce a námahy a brzy si osvojí dovednosti několika cirkusových profesí. Stane se úspěšným krasojezdcem, artistou i krotitelem. Přestože je zamilován do hamburské dívky Růženky, ožení se s dcerou ředitele, Helenkou Berwitzovou, které se tímto sňatkem také rozplývá sen o dávném příteli z dětství Paolu Romeovi. S cirkusem jako jeho šéf prožije dobu slávy i úpadku a po velké hospodářské krizi kdy je nucen chátrající cirkus prodat, se stane ředitelem pražského varieté, které za 15 let přivede mezi nejlepší podniky svého druhu v Evropě. Mrzí ho nezájem syna Petra Antonína o cirkusovou práci, který je nadaným matematikem. Zadostiučinění pak nalézá v talentu své vnučky, která nastoupila úspěšnou dráhu tanečnice, v čemž ji děda všestranně podporuje.
Vylíčení osudu Václava Karase však tvoří pouze kostru rozsáhlého epického díla, v němž vystupují desítky postav různých národností. Mnohotvárný obraz cirkusového prostředí pak dotváří výrazné lidské typy. Např. starý Malina, Kerholec, účastník revolučního roku 1848 Jan Bureš, který učil malého Vaška k lásce k rodné řeči a literatuře, krotitel Gambier, ošetřovatel slonů Ind Arr-Šehir, kuchař Vosátko, Vaškův sok Paolo Romeo, ředitel Petr Berwitz a jeho žena Anežka, Vaškova manželka a krasojezdkyně Helenka a jejich syn Petr Antonín.

Tato románová kronika je dokonalou znalostí cirkusového prostředí, je ale také oslavou českého člověka, jeho píle, tvůrčích schopností a podnikavosti ve světě, čímž v podstatě Bass vyjadřuje důvěru v budoucnost národa, protože dílo vzniklo za okupace v roce 1941.
O Bassově talentu svědčí nejen znalost cirkusu ale i charakterizační umění a bohatství jazyka. Román obsahuje přes 8000 různých slov s mnoha výrazy cirkusového slangu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frafra, 10.11.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Cirkus HumbertoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­