ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

­­­­

Klapzubova jedenáctka (8)

Klapzubova jedenáctka s podtitulem Povídka pro kluky malé i velké byla v Lidových novinách, ve kterých Bass pracoval jako redaktor a později i jako šéfredaktor, tištěna na pokračování od dubna do prosince roku 1922 ve středeční rubrice "Dětský koutek". Jelikož vzbudila velký ohlas, byla již po Vánocích téhož roku rozšířena a vydána samostatně knižně v nakladatelství Františka Borového. Knížka si krátce po svém vydání získala velikou oblibu a dodnes patří mezi Bassova nejznámější díla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Karolinum v Praze roku 2016 (2. vydání tamtéž). Ilustroval Jiří Grus. Počet stran: 191. ISBN: 978-80-246-3358-9.

STRUČNÝ DĚJ:

Chalupář Klapzuba má 11 synů, které se rozhodne naučit hrát fotbal. Je na ně velice přísný, a tak se díky pravidelným tréninkům vypracují jako fotbalový tým S. K. KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA až do první ligy, ve které ovládnou Česko. Následně si podmaní i celou Evropu.

Jednoho dne se však doslechnou, že prý hrají pro peníze a ne pro čest. To Klapzubáky naštve, protože oni nikdy nepřemýšleli o tom hrát pro peníze, ale pro zábavu. Tak se dohodnou, že z hřiště udělají zpátky pole a budou žít jako dříve.

Ještě než to však udělají, pozvou je na poslední zápas do Austrálie, kde vyhrají, jenže cestou domů ztroskotají u lidojedů. I tam je vyzvou k zápasu (doslova na život a na smrt) v kopané, ačkoliv trochu odlišné, než znali. Přesto vyhrají a vše tedy dopadne dobře, když se šťastně vracejí domů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Beruška-Baruška, 07.06.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Klapzubova jedenáctka (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­