ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Bass Eduard (*01.01.1888 - †02.10.1946)

   
­­­­

Klapzubova jedenáctka (8)

Klapzubova jedenáctka s podtitulem Povídka pro kluky malé i velké byla v Lidových novinách, ve kterých Bass pracoval jako redaktor a později i jako šéfredaktor, tištěna na pokračování od dubna do prosince roku 1922 ve středeční rubrice "Dětský koutek". Jelikož vzbudila velký ohlas, byla již po Vánocích téhož roku rozšířena a vydána samostatně knižně v nakladatelství Františka Borového. Knížka si krátce po svém vydání získala velikou oblibu a dodnes patří mezi Bassova nejznámější díla.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Karolinum v Praze roku 2016 (2. vydání tamtéž). Ilustroval Jiří Grus. Počet stran: 191. ISBN: 978-80-246-3358-9.

STRUČNÝ DĚJ:

Chalupář Klapzuba má 11 synů, které se rozhodne naučit hrát fotbal. Je na ně velice přísný, a tak se díky pravidelným tréninkům vypracují jako fotbalový tým S. K. KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA až do první ligy, ve které ovládnou Česko. Následně si podmaní i celou Evropu.

Jednoho dne se však doslechnou, že prý hrají pro peníze a ne pro čest. To Klapzubáky naštve, protože oni nikdy nepřemýšleli o tom hrát pro peníze, ale pro zábavu. Tak se dohodnou, že z hřiště udělají zpátky pole a budou žít jako dříve.

Ještě než to však udělají, pozvou je na poslední zápas do Austrálie, kde vyhrají, jenže cestou domů ztroskotají u lidojedů. I tam je vyzvou k zápasu (doslova na život a na smrt) v kopané, ačkoliv trochu odlišné, než znali. Přesto vyhrají a vše tedy dopadne dobře, když se šťastně vracejí domů...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Beruška-Baruška, 07.06.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Bass - Klapzubova jedenáctka (8)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)