ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Piková dáma (6)

Romantická povídka o carském důstojníkovi, který propade hazardní hře a ztratí svou lásku i rozum.

Příběh začíná u jízdního gardisty Narumova. Hráli se zde karty a jeden z hráčů vypráví o své babičce. Jeho babička byla hraběnka Anna Fedotovna. Jednou prohrála hodně peněz a chtěla si půjčit od hraběte Saint Germaina. Ten jí místo půjčky dal radu, jak peníze vyhrát. Příběh si vyslechl i inženýr Heřman. Chtěl znát její tajemství. Procházel se městem a v okně hraběnčina domu spatřil hezkou mladou dívku. Rozhodl se s ní seznámit. Byla to schovanka Lizaveta Ivanovna. Po několika dopisech si spolu domluví schůzku v domě. Lizaveta mu v dopise popsala cestu k ní do pokoje. Cesta vedla i přes hraběnčin pokoj. Smluvený večer přišel Heřman k domu už o dvě hodiny dříve a netrpělivě čekal na domluvený čas. Když přišel do hraběnčina pokoje, schoval se v malé místnůstce, kam hraběnka nechodila. Když se hraběnka večer vrátila domů z plesu, převlékla se do noční košile a sedla si k oknu. Heřman vyšel z úkrytu a chtěl znát tři karty, kterými hraběnka vyhrála. Hraběnka je vylekaná a na dotaz není schopna odpovědět. Heřman vytáhne pistoli. Hraběnka spadla na zem - mrtvá. Heřman šel ještě do pokoje k Lizavetě a všechno jí řekl. Ta mu pomohla nepozorovaně utéct z domu. Lizaveta byla smutná, protože myslela, že ji má Heřman rád. Tři dny poté šel Heřman na hraběnčin pohřeb. Když se podíval na hraběnku, jako by na něj mrkla. Heřman omdlel. V noci se mu zjevila u něho v domě. Řekla mu ty tři karty, kvůli kterým vyhrála, ale i zemřela. Byla to trojka, sedma a eso. Měla ale podmínky. Každý den směl vsadit jen na jednu kartu, musí si vzít Lizavetu a už nikdy potom nesmí hrát. Další den vsadil na trojku a vyhrál. Druhý den na sedmu a také vyhrál. A třetí den za hojné účasti diváků všechny peníze vsadil na eso - nebo si to alespoň myslel. Když padla tato karta, chtěl si vzít vyhrané peníze. Čekalinskij ho však upozornil, že vsadil místo na eso na pikovou dámu. Heřman se na ni podíval. Zdálo se mu, že se na něj z karty ušklíbla a mrkla hraběnka.
Heřman se zbláznil a stále pouze opakoval: "Trojka, sedma, eso! Trojka, sedma, piková dáma!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 30.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Piková dáma (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­