ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Kapitánská dcerka (5)

Ve druhé polovině 18. století vypuká v carském Rusku, jemuž vládne carevna Kateřina Veliká, povstání, jež postupně zachvacuje celou říši. Jeho iniciátorem je kozák Jemeljan Ivanovič Pugačov, vydávající se za cara Petra III. Na pozadí těchto dějinných událostí se odehrává příběh lásky mladého důstojníka Petra Griňova a dcery jeho nadřízeného důstojníka Marji Mironovové. V době, kdy zemí otřásají zvěrstva, páchaná oběma bojujícími stranami, však není pro lásku místo. Navíc do jejich vztahu zasahuje Griňovův sok, bezcharakterní důstojník Švabrin, jenž poté, co byl odmítnut, začíná proti milencům intrikovat...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Lidové nakladatelství v Praze roku 1979 (2. vydání tamtéž). Z ruského originálu Капитанская дочка přeložil Bohumil Mathesius. Doslov napsal, historickým přehledem a vysvětlivkami opatřil Jaroslav Tafel. Ilustroval Václav Fiala. Počet stran: 140.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

  • romantická historická novela, poprvé vyšla v roce 1836 v Sovremenniku
  • romantické znaky: čistá láska, autobiografičnost, hrdinství, čest
  • dílo se odehrává v oblasti Orenburgu - Bělogorská pevnost
  • zachycuje Rusko v 70. letech 18. století, podává popis Pugačovova povstání a obraz tehdejší společnosti
  • novela je psána formou rodinných zápisků prokládaných básněmi (vždy na začátku kapitoly)
  • dějové pasáže mnohdy docela přehánějí a zveličují (například závěrečná scéna s milosrdnou carevnou či chápající konání samotného Pugačova)

DĚJOVÁ LINIE:

Hlavním hrdinou je Petr Andrejič Griněv, mladík z lepší společnosti, který se v 17 letech vypravuje na vojenskou službu. Věrným druhem mu je po celou dobu sluha Saveljič, jenž by za Griněva obětoval i vlastní život.

Je poslán do Orenburgu a následně do Bělogorské pevnosti, nedaleko řeky Jaik (žili zde jaičtí kozáci). Během cesty prožije několik dobrodružství a shodou náhod se seznámí s velitelem kozáckého povstání Pugačovem. Daruje mu svůj kožich, avšak do poslední chvíle netuší, o koho se vůbec jedná. Tento čin mu později zachrání život.

Petr Andrejič se seznamuje s rutinou pevnosti, poznává kapitána Kuzmiče a jeho přátelskou rodinu. Druhem v zapadlé končině se mu stává mladý důstojník Švabrin, mezi nimiž ale dojde k rozepři. Petr Andrejič mu dá totiž přečíst svoje milostné psaní pro kapitánovu dceru Marju Ivanovnu, do níž se hluboce zamiloval. Švabrin jej však zesměšní a veršům se vysmívá. Petr Andrejič se rozhodne vyzvat svého soka na souboj, ale dříve než k němu dojde, jsou zadrženi hlídkou tábora a přivedeni na velitelství, kde jsou kapitánem pokáráni.

Souboj se však opakuje a Petr Andrejič je v něm raněn. Po celou dobu o něj starostlivě pečuje Marja Ivanovna a vřelý cit přeroste v oboustrannou lásku. Griněv tedy žádá dopisem svého otce o požehnání, jenže ten mu ho odmítne vydat. Máša se od něj proto odvrací...

V kraji začíná řádit Jemelja Pugačov, vydávající se za domnělého cara Petra III. Napadne i Bělogorskou pevnost, jež se mu vzdává (pouze Griněv a kapitán Kuzmič se ukáží jako praví vlastenci a chtějí bojovat, zbytek posádky zbaběle skládá zbraně). Obyvatelé pevnosti jsou nuceni poklonit se Pugačovovi, coby právoplatnému carovi, a uznat samozvance za svého vůdce. Několik vysokých hodnostářů včetně kapitána je popraveno. Od smrti na oprátce zachrání Griněva jeho věrný sluha a již zmíněná známost z cest.

Vyjde najevo, že Švabrin kdysi Marju Ivanovnu miloval, ale ta jej odmítla. Proto nyní chová k ní, její rodině a Petru Andrejiči takovou nenávist. Svou úlisností se stává novým komandantem pevnosti a nutí Mášu, aby si ho násilím vzala za muže. Griněv tomuto bezpráví nemůže zabránit, protože tou dobou už pobýval v obklíčeném Orenburgu (Pugačov se k němu zachoval velkoryse a pustil jej na svobodu). Když se všechno tohle dovídá, okamžitě jede svoji milou zachránit, což se mu také podaří. Posílá Mášu ke svým rodičům a odjíždí na frontu.

Povstání bylo nakonec potlačeno, Griněv je však křivě obviněn z vlastizrady a odsouzen k doživotnímu vyhnanství. Nicméně plně oddaná Marja Ivanovna ho z této nepříjemné situace vysvobodí tím, že samotné carevně všechno objektivně vysvětlí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.01.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Kapitánská dcerka (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­