ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Piková dáma (2)

Celkové téma: Život v Rusku v 18. století
Hlavní téma: Životní osud vojáka Germanna
Vedlejší téma: Životní osud hraběnky Anny Fedotovny

HLAVNÍ POSTAVY:

Germann, Tomskij, Lizaveta Ivanova, Saint Germain, hraběnka Anna Fedotovna

EXPOZICE:

Při jednom karetním sezení Germann vyslechl historku od Tomskiho, který vyprávěl o své babičce, což byla hraběnka - Anna Fedotovna. Ta prý za svého mládí v Paříži prohrála velkou sumu peněz, kterou nebyla schopna zaplatit. Z této nezávihoděnihodné situace ji dostal hrabě Saint Germain, který ji prozradil tři karty, které vždy vyhrají.

ZÁPLETKA:

Protože Germann neměl dostatek peněz a jeho heslo bylo: "Neumím obětovat nezbytné za naději, že dostanu zbytečné." Doposud karty nikdy nehrál a vždy jen přihlížel. Ale teď se upnul k myšlence, že by mohl své jmění znásobit. Začal chodit kolem hraběnčina domu a přemýšlel, jak se k tajemství o třech kartách dostat. Napadlo ho začít nadbíhat hraběnčině schovance Lizavetě Ivanově. Svou vytrvalostí dosáhl toho, že mu schovanka poradila, jak se dostane do domu a do její komůrky.

KOLIZE:

Germann vešel do domu, ale nedorazil do schovančiny komůrky, ale počkal si na hraběnku a začal jí nejdříve přemlouvat po dobrém a pak po zlém, aby mu prozradila oné tři výherní karty. Pod hrozbou pistole hraběnka zemřela.

KRIZE:

Při pohřbu se Germann Lizavetě svěřil se svým úmyslem. Ona, když to uslyšela, ihned omdlela. Germann, kterému se zdálo, že na něj mrtvá hraběnka mrkla, také omdlí. Germann se tento večer opil a posléze ho ve snu navštívila hraběnka, která mu prozradila své tajemství o třech kartách ale s podmínkou, že denně nevsadí na víc než jednu kartu a nikdy v životě už karty nebude hrát. A smrt mu odpustí jedině, když se ožení s její schovankou.

PERIPETIE:

Germann usedl ke karetnímu stolu, začal sázet obrovské částky. První den svou výhru zdvojnásobil, druhý den také. Ale třetí večer se mu vyhrát nepovedlo. Místo esa měl v ruce pikovou dámu. A tak všechny svoje peníze prohrál.

ZAKONČENÍ:

Germann se zbláznil a sedí v obuchovské nemocnici.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Vyprávění, hodně přímě řeči, objevují se zde i citáty.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 16.05.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Piková dáma (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­