ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Bělkinovy povídky

Tuto sbírku povídek vydal Puškin v roce 1830 nejprve pod pseudonymem Ivan Petrovič Bělkin - odtud tedy název Bělkinovy povídky. Je to ryze romantické dílo - objevuje se v něm vše, co bylo pro romantismus typické.
Všechny povídky jsou údajně inspirovány skutečností a jsou zasazeny do malých ruských vesniček a vypovídají o životě tehdejších lidí. Jsou však i zábavné a lehce ironické. V knize je povídek celkem pět a každá má jiný obsah, každá popisuje zcela odlišné lidské osudy. Všechny jsou ale úsměvné a čiší z nich duch romantismu.

První povídka je Výstřel. Je o zhrzeném carském vojákovi, který utekl před potupou a urážkou na jednu vesnickou posádku, kde v poklidu žil do doby, kdy měl možnost pomstít se člověku, který ho ponížil.
Druhý příběh se jmenuje Metelice. Ta je psána čistě pro pobavení. Je o mladé zamilované dvojici, které nepřejí dívčiny rodiče. Tajně se tedy chtějí vzít, ale nakonec vše dopadne úplně jinak.
Jako třetí následuje Majitel pohřebního ústavu. Musím říci, že ta se mi líbila asi nejméně. Zmíněný majitel šel jednoho večera na oslavu, kde se naštval a řekl, že na svou oslavu pozve mrtvé, které pohřbil. To se nakonec opravdu stalo, ale jen v jeho snu.
Čtvrtý je Staniční dozorce. Ten je narozdíl od ostatních trochu smutný. Vypráví o dozorci a jeho krásné dceři, která jednoho dne odjela s mladým husarem a vzala si ho. Na místo svého dětství se vrátila až po otcově smrti, a tak se aspoň zašla podívat na jeho hrob.
Poslední z pěti povídek je Slečna selka. Ta už se nese čistě v romantickém a veselém duchu. Dva staří šlechtici se nemají rádi. Ovšem jejich děti ano a samy o tom nevědí. Zkrátka pěkný romantický propletenec, který nakonec dopadne dobře a koná se svatba.

Kniha Bělkinovy povídky má několik charakteristických znaků. Hlavně v ní nikde nejsou konkrétní názvy vesnic a měst. V textu jsou pouze tři hvězdičky nebo v lepším případě počáteční písmeno názvu. Autor buď neměl dost fantazie nebo jen nechtěl své příběhy zasazovat do konkrétních míst. Další věc, ovšem možná je to pouze můj pocit, je to, že příběhy jsou ukončovány a ke zdárnému konci dováděny poněkud jednoduše a možná i naivně. Možná se právě takto projevuje touha romantického autora po lepším světě, který přenášel na stránky svých knih. Ale možná je to opravdu jen můj pocit.
Co tedy říci závěrem. Bělkinovy povídky jsou zábavným čtením, které se dá zvládnout za půl dne. Je v nich kus romantického světa - odvážných mladíků a cudných slečen a všudypřítomná láska.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 09.04.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Bělkinovy povídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­