ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Kapitánská dcerka

Děj příběhu se odehrává v Rusku na pozadí rolnického povstání v letech 1773-75, vedeného Jemeljanem Pugačovem, za vlády carevny Kateřiny II. Autor popisuje válečné dění a nastiňuje atmosféru doby v určitých vrstvách společnosti. Hrdinou je nižší šlechtic Andrej Petrovič Griněv, který vyrůstá na vesnici spolu se svým otcem a matkou. Již jako dítě byl přidělen do gardového pluku. Garda byly vybrané vojenské oddíly určené k ochraně cara a jeho rodiny. Byly umístěny v sídelním městě Petrohradu a služba v nich byla snazší než v jiných posádkách. Jeho patriarchální otec rozhodne, že jeho syn půjde sloužit mezi opravdové vojáky. Je přidělen do služby v zapadlé pohraniční pevnosti. Po cestě získává mnoho zkušeností a náhodně se setkává s budoucím vůdcem povstání. V pevnosti se zamiluje do chudé dívky Máši, dcery kapitána. Pugačov napadne pevnost, ale Griněva ze sympatií propustí, ten se připojí k vládnímu vojsku. Zpráva o nebezpečí, které hrozí jeho milé Máše, ho žene zpět do pevnosti, kde mu Pugačov dovolí Mášu odvést. Griněv je však zatčen a odsouzen za spojenectví s povstalci. Záchranou mu je přímluva jeho milé u carevny Kateřiny, která Griněva propustí. Ten je osvobozen z vězení a ožení se s jeho láskou Mášou. Pugačovo povstání bylo potlačeno silným ruským vojskem, které vyslala carevna Kateřina II. Vůdce Pugačov byl popraven.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mikeš, 23.08.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Kapitánská dcerka







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­