ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

   
­­­­

Evžen Oněgin (29)

Veršovaný román, představující počátek velkého ruského realistického románu 19. století a první velký realistický román i v kontextu ostatních evropských literatur, přináší věrohodné zobrazení ruského života první třetiny 19. století. Na pozadí satiricky zpodobených typů vesnických statkářů i velkosvětské moskevské a petrohradské smetánky ostře vynikají postavy dramatického příběhu - Taťjána, Oněgin a Lenský. Dílo obsahuje skvělé příklady autorovy milostné, přírodní a reflexívní lyriky, epického rozvíjení děje i dramatických dialogů.

Mladý a lehkomyslný Evžen Oněgin žije v Petrohradě, kde většinu svého času tráví na různých plesech a večírcích. Když se dozví, že jeho strýc ochořel, odchází za ním na poslední návštěvu.

Venkov se mu zdá nudný a nezajímavý, přesto se tu po strýcově smrti usadí v jeho domě, který ale také nemá rád.
Nejprve k němu míří množství návštěv, Oněgin je však odmítá a utíká před nimi. Uchýlí se k samotářskému životu. Změní se to až příchodem Vladimíra Lenského, jenž přírodu miluje a venkov se mu moc líbí. Stávají se z nich přátelé. Vedou spolu literární a filozofické rozhovory.

Jednoho dne Lenský seznámí Oněgina s paní Larinovou a jejími dvěma dcerami Taťjánou a Olgou. Oněgin jen sleduje Lenského naivitu v jeho snech o Olgu, a pro její sestru Taťjanu je zase sám Oněgin ztělesněním snu. Myslí si, že si nezaslouží její lásku, protože je necitlivý, ale i přesto ho má ráda. Cit však vítězí nad rozumem...
I přes svou plachost se Taťjána odhodlá a napíše Oněginovi zamilovaný list. Taťjána netrpělivě čeká na odpověď. Až po pár dnech se Oněgin objeví u Larinových. Myslí si, že Taťjána je jen další jeho obdivovatelkou. Poví jí, že není stvořený pro manželství a odmítá ji. To Taťjanu velmi zraní a uzavírá se do sebe.

Po nějaké době Taťjána slaví narozeniny, kde Oněgin flirtuje s Olgou. Lenský ho vyzve na souboj, v němž jej však Oněgin zabije.
Odjíždí z venkova a několik let cestuje.

Po návratu do Petrohradu jde na ples, kde upoutá jeho pozornost krásná žena. Překvapeně pozná Taťjánu, vyzná jí lásku, ale ona, i přestože ho stále miluje, jej odmítne, a zůstává věrná svému muži...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 04.03.2012

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Evžen Oněgin (29)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­