ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Kapitánská dcerka (4)

Historie povstání ruských nevolníků pod vedením Jemeljana Pugačeva tvoří pozadí půvabného i dobrodružného příběhu lásky důstojníka k dceři velitele.

V této knize jsou obsaženy vlastní zápisky Petra Andrejče Griněva z období kolem roku 1770. Děj se odehrává v okolí Orenburgu - Bělogorské pevnosti.

Otec Petra Andrejiče Griněva se rozhodl poslat svého 17letého syna sloužit do Orenburgu ke svému příteli Andreji Karloviči. Na cestu mu byl přidělen jeho sluha Saveljič.

Jednou přijel Petr Andrejič Griněv do Simbirsku, kde ho v hospodě Zurin učil hrát kulečník. Petr se opil a začal hrát o peníze, prohrál a zaplatil Zurinovi 100 rublů.
Jeli dál stepí do Orenburgu, zastihla je však metelice a nebýt neznámého člověka, nedostali by se živí ze stepi. Dojeli do dvorské usedlosti, kde přečkali bouři a spřátelili se s neznámým zachráncem, kterému Petr daroval zaječí "polokožíšek".
Druhý den dojeli do Orenburgu a velitel je poslal sloužit do Bělogorské pevnosti pod komandanta Mironova.
Po přijetí je srdečně uvítali, ukázali kvartýr, pozvali na oběd a seznámili s důstojníky vojska.
Petr a Švabrin (jeden z vojáků) se po krátkém přátelství nepohodli kvůli Marje, dceři Mironově, oba ji chtěli mít. Petr se do Marji zamiloval.

Po delší době dostal kapitán Mironov psaní, v němž se psalo o vzpouře Pugačovově.
Komandant dal dohromady vojsko, nepočítal však s kozáky, neboť se na ně nedalo spolehnout. Marja měla před příjezdem Pugačova odjet do vzdálenějších pevností, ale hned na druhý den je překvapil v obležení Pugačov.
Prohráli a pevnost padla do rukou samozvance. Hned na to byl oběšen kapitán Mironov a Ivan Kuznič, žena kapitána Mirona byla vysvlečena a udeřena šavlí do hlavy. Její dcera však byla dobře schována. Měl být oběšen i Petr, ale Saveljič poznal neznámého, který jim tehdy ukázal cestu ze stepi do tepla, jemuž Petr daroval zaječí "polokožíšek". Neznámý zachránil Petra před jistou smrtí. Pugačov pohostil všechny a poté Petra propustil do Orenburgu. Odtud se potom vrátil a Pugačov mu pomohl, z vlastní vůle, osvobodit Marju z rukou Švabrina. Petr spolu s Marjou navždy opustili Bělogorskou pevnost.

Na své cestě byli zastaveni strážemi a Petr byl odvezen k veliteli. Nedočkavě však vrhl do pokoje a poznal Ivana Ivanoviče Zurina, kterému vyprávěl svůj příběh. Spolu potom i bojovali. Když byl Pugačov úplně poražen, chtěl se Petr vrátit domů a ke své Marje, jíž poslal se Saveljičem domů k rodičům hned po příjezdu do města. Povolali ho ale do Kazaně, jelikož prý byl stoupencem Pugačovým. Zavřeli ho do vězení a předvedli druhý den k výslechu, kde se obhajoval čistou pravdou. Předvedli i udavače - Švabrina. Ten znovu vypověděl smyšlenou lež, ale Petr trval na tom, co vypověděl. Oba pak odvedli do cel.

Petrovi byla udělena milost, ale měl být poslán do vyhnanství na Sibiř. Kdyby za ním nepřišla jeho nevěsta Marja (on o tom nevěděl), která vše před carevnou objasnila, poslali by ho tam, ale díky Marje spolu žili šťastně až do smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bebí, 08.06.2010

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Kapitánská dcerka (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­