ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

   
­­­­

Edison (Básně noci) (4)

Žánr: lyrickoepická báseň
Zařazení: poetismus

Slavná básnická skladba Vítězslava Nezvala Edison (1928) je součástí básnické sbírky Básně noci, kterou Nezval poprvé uveřejnil v roce 1930. Nezval ji napsal rozlehlým šestistopým trochejem a osobitým způsobem se tak nechal konfrontovat s konkrétní postavou amerického vynálezce Thomase Alvy Edisona (1847-1931). Jeho osud mu totiž umožnil, aby se i on mohl vyjádřit k otázkám smyslu lidského života, práce a tvůrčího činu. Nezval zde sám sebe také stylizuje do role básníka-tvůrce z rodu Edisonova, který naplňuje svůj život tvůrčí prací a překonává tak chmurnou perspektivu smrti přitakáním nekonečnému proudu života. Celá skladba svou stavbou výrazně upozorňuje na sonátovou konstrukci a podobně, jako i další básně z uvedené sbírky, v sobě nese přívlastek noční atmosféry.

ROZBOR:

 • 5 zpěvů
 • lyrický subjekt = básník
 • refrén - na začátku pesimistický, na konci prvního zpěvu se změní v optimistický: Bylo tu však něco těžkého co drtí, smutek, stesk a úzkost z života i smrti. Bylo tu však něco krásného co drtí, odvaha a radost z života i smrti.
 • polytematičnost (= uvolnění dějových souvislostí, spontánní proud představ)
 • sdružený rým
 • 11 a 12slabičný verš s trochejskou stopou
 • volné asociace
 • přirovnání, metafory, anafory, výčet
 • odstraněna interpunkce
 • kontrasty: den X noc, stín X jas, smutek X radost, smrt X život, hazardní hráč a sebevrah X vynálezce
 • vývoj od smutku a pesimismu k radosti a optimismu

STRUČNÝ OBSAH:

1. zpěv
Básník se vrací jedné zimní noci domů z hospody. Spatří sebevrahův stín. Vrací se spolu domů. Když došel domů, stín mizí. V novinách uviděl velkou podobiznu Edisona.

2. zpěv
Epizoda z Edisonova mládí; motiv vlaku

3. zpěv
Popisuje svět moderní civilizace. Motiv New Yorku.

4. zpěv
Touha dobývat, měnit svět; zmiňuje se o ostatních objevitelích - Newton, Beethoven

5. zpěv
Pocit radosti. Znovu se vrací k podobizně Edisona v novinách, přirovnává práci vynálezce k práci básníka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marioneta, 03.04.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Edison (Básně noci) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­