ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Manon Lescaut (3)

V hospodě v Amiensu se rytíř Des Grieux loučí s odjíždějícími studenty a zůstává sám se svým vychovatelem a přítelem Tibergem. Mladý šlechtic se po dráze rytíře řádu maltézského kříže chce stát duchovním. Je plně rozhodnut v tomto duchu pokračovat, dokud nespatří krásnou dívku jménem Manon, jenž je předurčena klášteru. Ve svých čtrnácti letech totiž dokáže dokonale pobláznit hlavu každému muži, proto by měla jít mezi jeptišky. Rytíř se do ní okamžitě zamiluje a ona do něj, ale mezi jejich pojetím lásky je velký rozdíl. Des Grieux je snílek, jenž věří v lásku své dívky, Manon svět pojímá jako hru, kdy není špatné nechat se vydržovat staršími muži, které záhy opustí jako pana Duvala, jenž jí věnoval náhrdelník, o nějž brzy také přišel, protože Manon narychlo odjela se svým Des Grieuxem.
Rytíř však brzy poznává dívčinu nestálost a odchází do kláštera, kde se chce stát abbém. Manon jej po dvou letech navštíví v kostele a přemluví, aby s ní odešel.
Mladík se snaží svou milenku schovat v malém pařížském bytě, ale ani zde nejsou v bezpečí. Starý přítel Tiberge totiž prozradil jejich úkryt panu Duvalovi. Nápadník jí i přes veškeré problémy nabízí další dary, dokonce i byt. Dívka toužící hlavně po mamonu k starci odjede i s rytířem, jehož prohlásí za svého příbuzného z venkova. Při večeři pána domu pak posadí pod parohy, aby záhy poznal, že mu opravdu patří.
Mladý pár znovu utíká do Paříže, kde hledá pomoc a smír u Duvalova syna. Krása Manon jej však také očaruje, což nakonec znamená její pád. Je totiž obviněna z krádeže a podvodu, což jí dovede až do Ameriky.
Tady je dále doprovázena rytířem Des Grieuxem i Tibergem, který se takto kaje za své provinění na mladém páru. Rytíř ještě žádá velitele věznice, aby si mohl Manon Lescaut vzít. Ten však chce dívku pro svého příbuzného Syneleta. Z prokletí, které jí přinesla krása, vyvázne Manon pouze díky vlastní smrti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 24.05.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Manon Lescaut (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­