ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou

"Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou. Snad zítra už nad ní nevyjde."

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Československý spisovatel, Praha, 1956, 111 stran

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Atlantida ve fiktivní době, kdy probíhala válka mezi Atlantidou a Athénami

HLAVNÍ POSTAVY:

Vladař - tyran, krutý, vládne Atlantidě a chce dobýt Atéňany
Kleito - milenka Vladaře, nejdříve marnivá, ale potom rozumná
Gadeiros - bratr Vladaře, moudrý a hodný, miluje lidi
Holka - prostitutka, čestná, hodná, má ráda Gadeira, lituje lidi
Athéňan - zamilovaný do Kleito
Sochař - Athéňan, tvoří sochu bohyně lásky, ale uvědomí si, že je aktuálnější dělat sochy válečné; neslušný ke své ženě, věří v bohy
Sochařova žena - nevěřila v bohy
Pradlena - pózuje nahá sochařovi pro sochy bohyň, její milý byl povolán do války a ona chce jít také bojovat

OBSAH:

Atlantida je vyspělá a spravedlivá země s vypracovaným právním systémem. Jejich zákony převzali i Egypťané, od kterých se přiučili i Řekové. Tyranský vládce chce dobýt Athény. Chce Athéňanům vnutit atlantské zákony a vzít jim svobodu, aby pro něj pracovali. Moudrý Gadeiros tuší, že se blíží konec Atlantidy a vypravuje na moře loď, v níž jsou atlantské zákony a kultura. Přeje si atlantskou moudrost rozšířit do celého světa. Vládci se to nelíbí, ale společenství 10 vladařů mu jeho čin schválí.
Vládce chce použít pro upevnění své moci tajemný kámen. Dováží mu jej foinický kupec. Kleito se baví s foinickým kupcem a prohlíží si zboží, které dovezl. Kupec jí ukazuje také kámen pro Vládce. Kleito se kamene dotkne a obě ruce jí zčernají. Vladař je zohyzděním Kleito docela pobaven - je rád, že je tak mocný. Kleito se setkává s Holkou a Gadeirem, oba se jí líbí a vezme si Holku za svoji služebnou. Athéňan je zajatec Kleito, Vladař ho propouští do Atén a přeměňuje ho v boha. Athéňan miluje Kleito, a proto jí slibuje, že uloupí nějaké bohyni ruce a přinese je jí. Athéňan dorazí k aténskému sochaři. Sochař urazil ruce soše, která měla být bohyně lásky, a chce dělat sochu válečnou. Sochař a jeho žena spatří letícího Athéňana a myslí si, že je to bůh. Pohostí ho a Athéňan si bere ruce pro Kleito. Vyburcuje lidi k boji proti Atlantidě. Pradlena svolá ženy z Athén, všechny chtějí bojovat.
Vladař ve válce proti Athéňanům použije nebezpečný kámen - vojáci se propadnou do moře. Vladař si myslí, že vyhrál válku, ale voda z moře se valí na Atlantidu. Všichni vědí, že je konec. Vladař se ptá, proč se lidé proti němu nevzbouřili dřív. Kdyby to bývali udělali, nedošlo by k přírodní katastrofě. Vladař se chtěl oženit s Kleito, ale ta ho nemá ráda. Uškrtí ho kvůli jeho sobeckosti. Holka a Gadeiros se navzájem sobě svěří, že se mají rádi. Oceán pohltí Atlantidu.

ZNAKY:

  • drama s tragickým koncem
  • 5 obrazů

CITÁT Z KNIHY:

Snad pověst si vybájí, že zmizela Atlantida nějakou osudnou náhodou a ne z viny nás všech, milá, hodná dívko...

Člověk nakonec vždycky vše ztrácí svou vinou.

...vidím tě druhé lidstvo, ty, které nedopustíš, aby zneužil tyran či zaprodal svatokupec, co nám bylo tak drahé...

MYŠLENKA DÍLA:

Varování před zneužitím techniky a přírody (pravděpodobně atomové energie).
Výzva ke společné revoluci lidí proti tyranovi a nespravedlnosti.

VLASTNÍ NÁZOR:

Drama se mi líbilo, hodně děje a napětí; neměli bychom odsuzovat Nezvalovo dílo kvůli jeho pozdější politické orientaci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 05.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Dnes ještě zapadá slunce nad AtlantidouMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­