ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Edison (Básně noci) (5)

Slavná poetistická báseň Vítězslava Nezvala oslavuje práci, která je výsledkem impulzů a nutkání ovlivňujících člověka přicházejícího na nové věci. Jako protiklad této tvořivosti je uveden hazardní hráč.

O BÁSNI:

Lyrickoepická báseň Edison se stala součástí sbírky Básně noci. Nezval se nechal inspirovat životem slavného vynálezce Thomase Alvy Edisona, skladba ale oslavuje tvůrčí činnost člověka vůbec, ukazuje, jak jsou si blízko osudy vědce a básníka - oba byli jednou na pokraji svých sil a pomýšleli na sebevraždu, oba krizi překonali a oba nakonec spojili svůj život s životem společnosti.

Edison, vytvořený v období již odeznívajícího poetismu, je zároveň rozsáhlým polytematickým pásmem, kde je využito opakováni, variace a návrat motivů, které jsou často protikladné (den a noc; stín a jas; radost a smutek; život a smrt). Kompozičně připomíná hudební sonátu, básník využívá takových básnických prostředků, jako jsou apostrofa, anafora, metafora, přirovnání a refrén. Bezprostřední inspirací k napsání této skladby byl náhodně přečtený Edisonův životopis i básníkova tehdejší osobní krize a deprese, vyplývající z osobních problémů a hledání smyslu života.

OBSAH:

Skladba obsahuje celkem 5 zpěvů.

V 1. zpěvu se lyrický hrdina prochází noční Prahou a končí čtením Edisonova životopisu. Objevují se zde motivy hráčů, sebevrahů, pijáků a melancholiků.

2. zpěv je věnován Edisonovi a jeho životu.

Ve 3. zpěvu se projevuje určitá víra v život a naděje. Jedná se o oslavu a chválu Edisonových vynálezů, práce a aktivity.

Motivy oslavy tvůrčí činnosti přecházejí i do 4. zpěvu. Ten je věnován vynálezcům a velkým osobnostem.

V 5. zpěvu se básník vrací zpět domů do Prahy, opakují se tady motivy z prvního zpěvu, tzn. víra v život, víra v tvůrčí činnost a výzva k životu, neboť naše životy "nejsou truchlivé jak pláč", ale "těšivé jako smích".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 30.09.2014

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Edison (Básně noci) (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­