ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Básně noci (3)

Svazek shrnuje básnické skladby klasika české poezie z let 1922 až 1931.
Nezval psal tyto básně v době, kdy byl silně ovlivněn surrealismem a poetismem. Téma noci básníka dílem fascinuje a dílem děsí. Neustále se v něm pohyboval na rozhraní života a smrti, neustále se v něm také pokoušel vyhledávat nejrůznější protiklady, které noc do života přináší. V Nezvalově pojetí má noc několik podob, od laskavé ke zcela nenávistné, a dovoluje mu tak rozehrát velké množství snivých a vzrušujících básnických obrazů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mladá fronta v Praze roku 1999 (9. vydání). K vydání připravil a ediční zprávu napsal Milan Blahynka. Počet stran: 141. ISBN: 80-204-0830-4.

OBSAH VYBRANÝCH BÁSNÍ:

Neznámá ze Seiny

Pradlenky na řece Seině netuší, že jedna jejich družka leží mrtva na dně. Vyloví ji až sítě rybářů. Básník, který je překvapený krásou mrtvé, by chtěl cítit, co cítila v okamžiku smrti.

Podivuhodný kouzelník

Tajemný kouzelník se toulal 7 let po světě a nakonec jako kamelot přihlíží revoluci, po které nastal nový řád - zmizely žaláře, všude se pilně pracuje bez pánů za horlivé svépomoci.
Kouzelník chce poznat život, a proto prožívá různé proměny. I básník, zamýšleje se nad budoucností Evropy, vidí člověka, jeho mládí plné naděje, víry a lásky, jeho nemoci a umírání - život, jehož podstatou je stálá proměna s krásným snem o bratrství a přátelství.

Edison

Autor-básník zachránil jednou sebevraha. Srovnává jeho i svou malomyslnost s ohromnou životní Edisonovou energií. Vzpomíná, jak si Edison vydělával tisknutím novin ve vlaku, kolikrát změnil zaměstnání, jak zachránil hocha zpod vlaku. Edison nebyl jen pouhý vědec. Celá jeho práce je poezií, jež naplňuje lidstvo. Přemýšlí ještě v pozdním věku, "jak zapomenout na všechno, co drtí, na smutek a úzkost z života i smrti." Básník se sklání před vůlí k jakémukoliv vědění.

Akrobat

Celé město a okolí se jde podívat na zázračného akrobata, jenž se vydal po laně z Madridu až na Sibiř, aby tam zasadil růži na znamení bratrství obou zemí. Cestou tropil různé neplechy, avšak i zázračně uzdravoval nemocné. Tu jej ovšem předhoní 7letý mrzáček na vozíku a akrobat-básník padá přemožen k zemi. Vzpomíná na svou minulost - od prvních hodin narození až po smutné chvíle, jež z něj udělaly akrobata. Beznohý chlapec jej vede do města básníků. Odtud akrobat odchází, aby dokončil svou pouť...

Silvestrovská noc

Básník prožil silvestrovskou noc ve vzpomínkách na své mládí. Obraz za obrazem se vynořuje z jeho paměti. Náhle ustrne, protože se na stole zjeví bílá ruka, jež připomíná příchod smrti. I když je to jen těžítko ozářené měsícem, nemůže už rozrušený básník najít klid.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 23.02.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida, 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida (2)
-Básně noci, Básně noci (2), Básně noci (3)
-Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou, Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou (2)
-Dolce far niente
-Edison (Básně noci), Edison (Básně noci) (2), Edison (Básně noci) (3), Edison (Básně noci) (4), Edison (Básně noci) (5)
-Edison (rozbor), Edison (rozbor) (2)
-Edison, Signál času (Básně noci)
-Karneval
-Loretka
-Manon Lescaut, Manon Lescaut (2), Manon Lescaut (3), Manon Lescaut (4), Manon Lescaut (5), Manon Lescaut (6), Manon Lescaut (7), Manon Lescaut (8)
-Pan Marat
-Podivuhodný kouzelník (Básně noci)
-Praha s prsty deště
-Sbohem a šáteček
-Valerie a týden divů, Valerie a týden divů (2)
-Žena v množném čísle
Čítanka-Abeceda (Pantomima)
-Čím to že já Manon tak šťastna jsem (Manon Lescaut)
-Čísla (Skleněný havelok)
-Edison (Básně noci), Edison (Básně noci) (2)
-Havelok (Skleněný havelok)
-Kořím se Manon vaší kráse (Manon Lescaut)
-Láska není omyl
-Manon Lescaut
-Oči milenek (Veliký orloj)
-Poetika (Pantomima)
-Probuzení v dáli
-Psací stroj
-Sbohem a šáteček (Sbohem a šáteček)
-Sen
-Slovník lásky
-Sonet padesátý sedmý: O slasti beze jména (100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida)
-Stalin
-Stesk (Křídla)
-Telefony (Blíženci)
-Tvé oči věrné
-Týden v barvách (Pantomima)
-Vteřina (Veliký orloj)
-Žárlivý
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Básně noci (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­