ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Valerie a týden divů (2)

- klasický gotický román

Surrealistická próza, v níž autor s nespoutanou fantazií dává sedmnáctileté dívce prožít týden neuvěřitelných příhod, které objasňují skrytá tajemství jejího rodu.
V mozaice příhod na hranici snu a reality zavádí Nezval čtenáře vybroušeným stylem do barvitého a částečně hrozivého světa fantazie a podvědomí, kde obludně zhmotnělé lidské vášně ohrožují a snaží se zahubit mladičkou nezkušenou dívku a jejího záhadného utajeného bratra.
Sugestivní příběh, inspirovaný takzvanými černými romány, dokládá nejen autorovu zálibu v rekvizitách gotického románu, ale především bohatou fantazii a vypravěčské mistrovství.

DOBA:

Napsáno roku 1932, vydáno 1945 - až po propuštění autora z vězení.
Surrealismus (zdůrazňuje podvědomí, zachycení snů, představ, definovaný podle surrealistického manifestu jako "psychický automatismus" - proud asociací, z Francie)

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Český básník, spisovatel a překladatel (Breton), spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost československého surrealismu, ten ale opustil s nástupem fašismu; z Třebíčska - vzpomínal na Šemíkovice (Z mého života); nedostudoval; roku 1922 vstoupil spolu s Teigem do Devětsilu, nejvýraznější člen, podílel se na založení poetismu (jeho dílo Edison); ovlivněn francouzským surrealismem (André Breton), založil skupinu surrealistů v ČSR, působil jako dramatik Osvobozeného divadla, od roku 1924 člen KSČ, po 2. světové válce velmi aktivní v KSČ; psal s nádechem lásky k vlasti, zemřel v důsledku spály a infarktu.

POSTAVY:

Valerie, její babička Elza, Orlík, "Tchoř" Richard, Gracián

STRUČNÝ ROZBOR:

V předmluvě Nezval píše, že tato knížka je "napsána z lásky k tajemství starých vypravovánek, pověr a romantických knih. Básnické umění, zdá se mi, není ničím jiným než splácením dluhu životu a jeho tajemstvím. Píši ho těm, kteří se občas rádi zastavují nad mystériemi starých domů, sklepení... Chci podat evokaci pocitů.".

Černý román - gotika, vracení se k minulosti, řešení záhady, hororové prvky, optimismus, jakoby středověk - kejklíři a upálení, občas autor promlouvá, časté dialogy

Jazyk
Lyrično, zvláštní způsob vyjadřování, hodně přímé řeči.

Srovnání
V surrealistickém díle 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida napodobuje Villona (obrací se na čtenáře; na konci poslání; Nezval tu vyjadřuje víru v revoluci, popisuje příběhy běžných lidí z pohledu studenta).

Film
Natočen v roce 1970, režisér Jaromil Jireš, v USA populární na DVD.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evelyn, 06.04.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida, 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida (2)
-Básně noci, Básně noci (2), Básně noci (3)
-Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou, Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou (2)
-Dolce far niente
-Edison (Básně noci), Edison (Básně noci) (2), Edison (Básně noci) (3), Edison (Básně noci) (4), Edison (Básně noci) (5)
-Edison (rozbor), Edison (rozbor) (2)
-Edison, Signál času (Básně noci)
-Karneval
-Loretka
-Manon Lescaut, Manon Lescaut (2), Manon Lescaut (3), Manon Lescaut (4), Manon Lescaut (5), Manon Lescaut (6), Manon Lescaut (7), Manon Lescaut (8)
-Pan Marat
-Podivuhodný kouzelník (Básně noci)
-Praha s prsty deště
-Sbohem a šáteček
-Valerie a týden divů, Valerie a týden divů (2)
-Žena v množném čísle
Čítanka-Abeceda (Pantomima)
-Čím to že já Manon tak šťastna jsem (Manon Lescaut)
-Čísla (Skleněný havelok)
-Edison (Básně noci), Edison (Básně noci) (2)
-Havelok (Skleněný havelok)
-Kořím se Manon vaší kráse (Manon Lescaut)
-Láska není omyl
-Manon Lescaut
-Oči milenek (Veliký orloj)
-Poetika (Pantomima)
-Probuzení v dáli
-Psací stroj
-Sbohem a šáteček (Sbohem a šáteček)
-Sen
-Slovník lásky
-Sonet padesátý sedmý: O slasti beze jména (100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida)
-Stalin
-Stesk (Křídla)
-Telefony (Blíženci)
-Tvé oči věrné
-Týden v barvách (Pantomima)
-Vteřina (Veliký orloj)
-Žárlivý
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Valerie a týden divů (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­