ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Heine Heinrich (*13.12.1797 - †17.02.1856)

­­­­
Heinrich Heine

Narodil se 13. prosince 1797 v Düsseldorfu v rodině obchodníka s látkami a lékařky. Otec chtěl, aby pokračoval v jeho stopách, ale on se rozhodl pro studium práv na univerzitě v Bonnu, kde ho finančně podporoval jeho strýc, hamburský bankéř. Heine se velmi zajímal o kulturní život, soustředěný zejména do literárních salónů, navštěvoval také přednášky německé literatury a historie.

Po promoci r.1825 sice nenašel trvalé zaměstnání, ale jeho cestopisné črty a fejetony začaly vzbuzovat velkou pozornost. Sbírka Kniha písní (Buch der Lieder) obsahovala básně romantického ladění, které do té doby vycházely většinou v časopisech. V jeho lyrice je patrný vliv lidové poezie. Pomocí pochmurných postav, mrtvých milenců a dalších romantických prvků vyvolává ve čtenářích baladickou až hrůzostrašnou náladu.

Básně ze sbírky Cesta Harcem (Die Harzreise) a z dvou cyklů Severního moře (Nordsee) zachycují hlubší city a autorův vztah ke společenským problémům. Do popředí se také dostává politická poezie kritizující sociální křivdy. Protože tyto básně vynikaly jednoduchostí a melodičností, byly oblíbené, některé dokonce zlidověly nebo byly zhudebněny významnými skladateli.

V Obrazech z cest (Reisebildern) vytvořil Heine nový druh fejetonu, jakousi směs žánrových obrazů a společensko-politické satiry. Tato próza v sobě skrývá romantické i realistické črty z cest po Německu, Anglii a Itálii, se satirickými narážkami, úvahami, lyrickou poezií a revoluční publicistikou. Zesměšňuje přehnanou morálku, nacionalismus a militarismus.

Po červencové revoluci odešel do Paříže, kde žil až do konce svého života. Přátelil se s Balzacem, G.Sandovou, A.Dumasem a stýkal se i s K.Marxem. Pravidelně přispíval do časopisů Vorwärts a Deutsch-französische Jahrbücher, psal také své nejrevolučnější Časové básně (Zeitgedichte).

V roce 1835 v Německu zakázali vydávání jeho knih, takže ho začaly trápit finanční starosti. Proti útokům měšťanských radikálů namířil svůj satirický epos Atta Troll: Sen noci svatojánské (Atta Troll: Ein Sommernachtstraum), v němž bojoval proti literatuře, která je sice tendenční, ale ne umělecká.

O rok předtím se seznámil s mladou pařížskou prodavačkou Créscence Eugénií Miratovou, jím nazývanou Matilda, a později se s ní oženil. Od dětství trpěl bolestmi hlavy - v roce 1845 téměř úplně oslepl a ochrnul po celém těle, ani potom se ale nepřestal zajímat o osudy své země.

Celkový význam jeho tvorby spočívá v propojení lidových, klasických a romantických prvků německé literatury a jejich rozvinutí v tehdejších podmínkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 09.11.2004

­­­­

Diskuse k životopisu
Heinrich HeineMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­