ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Manon Lescaut (5)

Tato hra o sedmi obrazech je sepsána podle románu abbé Prévosta. Odehrává se na různých místech ve Francii v době 18. století.
Hlavní postavou je Manon Lescaut, šestnáctiletá krásná, svůdná a něžná dívka. Další velmi důležitá osoba je rytíř des Grieux - nezkušený, slušný a cílevědomý mladík.
Vedlejší postavy jsou svědomitý Tiberge a pokoušivý pan Duval.

Manon je mladá dívka, která by měla vstoupit do kláštera v Amiensu a stát se jeptiškou. Rytíř des Grieux by se zase měl stát knězem a potom biskupem, ale když se spolu setkají v hostinci, vše jde stranou. Zamilují se do sebe a odjíždějí spolu do Paříže. Des Grieuxovi vše rozmlouvá více zkušený Tiberge, ale rytíř má svou hlavu. Jenže je zde ještě bohatý Duval, který se do krásné Manon také zamiluje. Nabízí jí různé šperky a peníze a zkomplikuje tak její vztah s des Grieuxem. Ti se spolu několikrát pohádají a znovu usmíří. Na scénu pak přichází Duvalův syn, který se také pokusí Manon svést. Des Grieux se to dozví a nechá mladého Duvala zajmout. Manon je za to uvězněna, ale des Grieux je díky přímluvě svého přítele Tiberga osvobozen. Manon je spolu s dalšími trestankyněmi převezena do Mississippi v Americe. Cestou ji naposledy doprovází její rytíř, který ji i přes všechno stále miluje, stejně jako ona jeho, Manon nakonec umírá v přístavní krčmě v Havru.

Kniha je psána ve verších jako divadelní hra. Téměř celý text je napsán v dialogu v přímé řeči a pouze scénické poznámky, popis a úvod obrazů jsou napsány v próze.
Nejvíce mě zaujalo oslovování Manon různými osobami, a že byl tento příběh zfilmován, sepsán a zahrán jako divadelní hra.
Knížka se mi líbila, i když to byl milostný román s nešťastným koncem. Vyjadřování autora a osob bylo velmi upřímné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bafiky baf, 05.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Manon Lescaut (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­