ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Edison (rozbor)


ANALÝZA:

Nezval se nechává unášet proudem svých myšlenek, vzpomíná si po letech. Píše, aby se dostal z deprese, hrozné tak, že ji nesnese. Zpovídá se z hazardní obsese. Vítězslav již není otrok, velebí za to vědecký pokrok. Ve vynálezech své doby vidí světlo, co všechny jeho chmury smetlo. Dále v básni dojde pro otce, po Americe nám průvodce. Otec jež dal synovi do vínku chemii, obsáhlou Aristotelovu antologii. Když jak rýmy skládat neví, refrénem básnickým je stmelí. Bylo tu však něco těžkého, co drtí, smutek, stesk z života i smrti. Místo těžkého užije v další sloce krásného. Občas problesknou básní hvězdy zářící, patosem báseň tížící. Atd.

SYNTÉZA:

Nezval sepsal Edisona jako volně rýmovaný sled asociací, které nám ve svém díle předkládá. Celá báseň se nese v podobném duchu jako text výše. Nemohl jsem se však ubránit dojmu, že báseň mohla být sepsána lépe. Na druhou stranu Nezval upozaďuje formu před svobodou projevu. Autenticita je přímo hmatatelná a při četbě Edisona mi vyvstal obraz Nezvala, jenž po příchodu bere do ruky pero a papír, aby sepsal svou vizi. Snad báseň ani původně nebyla určena k publikování, ale spíše sloužila jako sebe regulační mechanismus.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vojtěch Žák, 13.06.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Edison (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­