ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Edison (Básně noci) (3)

Básně noci - sbírka básnických pohledů na otázky míjení a unikání smrti zahrnuje - vedle úvodní Dedikace, věnované Otokaru Březinovi - následující básně: Podivuhodný kouzelník, Akrobat, Edison, Signál času, Silvestrovská noc a Neznámá ze Seiny.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1966 (7. vydání). Text připravil a ediční poznámku napsal Milan Blahynka. Počet stran: 162.

OBSAH:

Báseň Edison je rozdělena do pěti zpěvů:

První zpěv vypráví, jak autor večer cestou domů potkává hazardního hráče, který se chce zabít. Dojdou spolu domů, ale tam už je autor sám. Připadalo mi, že autor a sebevrah je jeden a ten samý člověk, který se dívá sám na sebe, na své druhé já.

Druhý zpěv již vypráví o samotném Edisonovi, o jeho mládí. Jak roznášel noviny, jak zachránil život malému chlapci a jak odjel do New Yorku.

Třetí zpěv popisuje Edisonovy objevy, hlavně vynález žárovky.

Ve čtvrtém zpěvu skladba vrcholí, motiv uznání Edisonových vynálezů.

Pátý zpěv navazuje na první zpěv. Autor jako by se vracel ke svému předchozímu stylu života a ke konci se s životem loučí.

V básni je použita anafora, opakují se verše, refrén. Rým sdružený - AABB.

Tato báseň je zvláštní a trochu depresivní, jak je použit motiv smrti.

CITÁT Z KNIHY:

Odemkl jsem dveře rozžal svítiplyn
veda na nocleh svůj pouliční stín
řek jsem pane pro nás pro oba to stačí
nebylo tu však už stínu po mém hráči
či to byl jen přízrak nebo sebeklam?
stál jsem nad svým každodenním lůžkem sám

bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost ze života i smrti

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 07.06.2006

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Edison (Básně noci) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­