ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

   
­­­­

Zápisky mladého lékaře

Překlad: Alena Morávková
Nakladatelství: Práce
Rok vydání: 1987

DĚJ:

Hrdinou této devítipovídkové knihy (Ručník s kohoutem, Křest obratem, Stříbrné hrdlo, Vánice, Tma tmoucí, Zmizelé oko, Hvězdný roj, Morfium, Zabil jsem...) je mladý lékař Bomhard s čerstvým diplomem. Ten se potýká v murjevské nemocnici, která je vzdálená čtyřicet verst (pozn.: 1 versta = 1067 m) od železnice, s bídou a nevzdělaností tamních lidí.
Povídky na sebe nenavazují. Nejhezčí jsou podle mě povídky Stříbrné hrdlo a Morfium. V povídce Stříbrné hrdlo je Bomhard nucen poprvé ale úspěšně provést tracheotomii pouze s pomocí knih a porodních asistentek. A povídka Morfium popisuje osud Bomhardova spolužáka z fakulty, doktora Poljakova. Ten si při prudké bolesti břicha píchne malou dávku morfia. Bolest se však opakuje, a proto je nucen dávky opakovat. Stává se z něj morfinista, kterému pak už není pomoci (nakonec spáchal sebevraždu). Velmi působivě a podrobně jsou zde vylíčeny abstinenční příznaky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: veronique, 15.05.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Zápisky mladého lékařeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­