ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

­­­­

Mistr a Markétka (7)

Román Mistr a Markétka má složitou kompozici. Jedná se o svérázný román v románu s prvky dnes velmi populárními a svého času novátorskými: čtenář tady najde fantastické scény na pozadí realisticky až groteskně pojaté Moskvy, kabaret i bibli dohromady.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Levné knihy v Praze roku 2003. Z ruského originálu Мастер и Маргарита přeložila Alena Morávková. Počet stran: 397. ISBN: 80-7309-998-5.

O DÍLE:

  • autorův životní román, pracoval na něm dlouho (dokončen až v roce 1940, publikován v polovině 60. let)
  • dílo spadá do magického realismu
  • dvě dějové linie: Moskva okolo roku 1930 a Jeruzalém 30 n.l.
  • celá řada žánrů: apokryf, historický román, filozofický a fantaskní román, horor
  • režimem zakázaný autor, což se projevilo i v tomto díle

V době, kdy je v Rusku povolen pouze jeden oficiální literární směr, a to sociální realismus, který na vše nahlíží nekritickým pohledem, přichází Bulgakov s dílem, které nemá v literatuře obdoby. Do jisté míry se v něm odráží autobiografické prvky (autorovy problémy s publikováním, analogie mezi Svazem spisovatelů a Masolitem, prvky gnóze) a zjevná inspirace Nikolajem Vasiljevičem Gogolem. Bulgakov byl Gogolem uchvácen, zdramatizoval některá z jeho děl, která na něj velmi zapůsobila. Pokud Gogol vytváří jakýsi "mýtus Petrohradu", tak v případě Bulgakova lze mluvit o "mýtu Moskvy". Zřetelná je inspirace rčením "nomen omen", kdy samotné jméno postavy výstižně charakterizuje jeho nositele.

V díle se objevují prvky gnóze a apokryfu. Bulgakov však transformuje biblické postavy, a tak například postava Piláta Pontského nevyznívá příliš negativně, autor jej vykresluje jako lidského, trpícího depresemi a výčitky. Podobné proměny se v díle dostane například Jidášovi či apoštolovi Matouši.

Bulgakov je obecně považován za spisovatele, jenž dokáže mistrovsky zkombinovat prvky komičnosti a hrůzy a zasadit do syžetu parodii spolu s kritikou režimu.

HLAVNÍ POSTAVY:

Mistr - píše knihu a chce žít a tvořit svobodně; vyobrazen jako protiklad k Ivanu Bezprizornému, mladému básníkovi, který sice má dobré zakázky a je známý, ale píše verše plné nesvobody, které se jemu samotnému nelíbí
Markétka - Mistrova milá, miluje jej z celého srdce
Ješua Ha-Nocri - postava, která je obrazem Ježíše Krista
Woland - obraz Satana, avšak ne zcela, protože koná také dobro, když pomůže Mistrovi a Markétce; do Moskvy přichází se svoji suitou a páchá zlo

DĚJOVÁ LINIE:

Syžet se odehrává na dvou místech: v Jeruzalémě roku 30 n.l. a v Moskvě okolo roku 1930. Události v Jeruzalémě popisuje jakoby ve své knize Mistr a zachycují události ohledně ukřižování Ježíše Krista. Bulgakov transformuje postavy a nechává tak vzniknout apokryf, jenž se v díle prolíná s událostmi v Moskvě. Do ní přijíždí Woland spolu se svou suitou a sérií absurdních a nepochopitelných událostí vytváří v Moskvě dokonalý chaos.

Dílo spadá do magického realismu, což je v knize poznat na každé stránce. Čtenáři se tak ztrácí tenká hranice mezi reálnými událostmi, kouzly a přeludy, které prostupují celým dějem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.06.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Mistr a Markétka (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­