ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

   
­­­­

Osudná vejce

Děj povídky je zasazen do Moskvy roku 1922.
Profesor Persikov zkoumá měňavky. Při náhodném pohledu přes mikroskop si všimne jakéhosi podivuhodného chomáče, uvnitř kterého je červený paprsek. Díky paprsku se měňavky neuvěřitelně rychle množí. Zápasí mezi sebou o místo v paprsku. Je pro ně zdrojem vlastní existence. Návzájem se trhají a požírají. Vítězí nejsilnější. Organismy také neuvěřitelně rychle rostou.
Profesor při bližším prozkoumání zjišťuje, že paprsek pochází z elektřiny. Jeho asistent Ivanov sestrojí pomocí zrcátek speciální kameru pro zvětšování paprsku. Celý vynález pak vyzkouší na žabých vajíčkách. Během dvou dnů se vylíhnou pulci. Během dalšího dne dospějí v žáby. Jsou agresivní a nenasytné. Sežerou další jedince a pak se množí už samy, bez paprsku. Žáby uprchnou a rozlezou se po úsavu. Profesor je nechá otrávit. Zpráva o jeho objevu se rozletí po celé Moskvě. Persikov se tak stává slavným a jeho život se obrací naruby. V Rusku vypukne slepičí mor. Slepice jsou očkovány a vejce hromadně likvidovány. Za Persikovem přichází Alexandr Sejonovič Osud. Žádá ho o zapůjčení kamery. Chce udělat pokus se slepičími vejci. Vynález pak odváží do souchozu Rudý Paprsek ve Smolenské Gubernii. První kuřata krátce po vylíhnutí mizí. I přesto, že je souchoz prohledán, nejsou k nalezení. Alexandr Semjonovič Osud jde k rybníku a tam se setkává s podivným stvořením. Je to obří had. Vrhne se na jeho ženu a sežere ji. Osud se dává na útěk. Skončí na stanici. Je vyslýchán dvěma pracovníky státní politické správy. Ti jeho vyprávění nevěří. Jdou se podívat do souchozu. Najdou tam obrovské množství gigantických hadů, pár mrtvých zvířat a lidské tělo. Jednoho z nich napadne krokodýl a když se mu jeho kolega snaží pomoct, je zabit hadem. Celá záležitost se donese Persikovi. Na pomoc přichází armáda. Vyhubí hady ve Smolenské Gubernii. V Moskvě vypukne panika. Rozzuřený dav vtrhne do ústavu a ubije Profesora a jeho pomocníky. Ústav zapálí. Asistent profesora Persikova Ivanov se pokouší znovu zkonstruovat kameru a objevit paprsek. To se mu ale už nikdy nepodaří.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lady mozkomor, 27.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Osudná vejceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­