ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

   
­­­­

Psí srdce

Příběh se odehrává ve 20. letech 20. století v Rusku. Městem se potuluje hladový pes Bobík. Potkává různé lidi a ti s ním špatně zacházejí. Má ale štěstí. Vezme si ho k sobě bohatý vědec. Jednoho rána je Bobík podroben velmi riskantní operaci. Jeho pán mu transpalntuje lidskou hipofýzu a mužské pohlavní orgány. Z roztomilého pejska se tak stává člověk. Profesor a jeho společníci se ho snaží vychovávat. Má to ale háček. Orgány byly odebrány z těla zločince a podle toho se také chová. Jediné, co má s člověkem společného, je jeho podoba. Jinak je zlý, agresivní, napadá lidi a kočky. Opíjí se, krade a ničí věci kolem. Bobikov, jak si říká, jednou napadne i profesora. S pistolí v ruce mu vyhrožuje zabitím. Profesor a jeho společník ho ale přemůžou. Díky operaci, při níž mu odeberou lidské orgány, ho změní nazpět v psa. Do domu přichází policista. Hledá Bobikova. Místo toho ale najde podivné stvoření, které je napůl člověk a napůl pes. Tato bytost za nějakou dobu pozbyde svou podobu a lidské vlastnosti. Stává se opět tím milým psíkem, který marně přemýšlí, od čeho má na hlavě jizvu a proč ho tak strašně bolí hlava.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lady mozkomor, 27.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Psí srdceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­