ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

­­­­

Mistr a Markétka

Z ruštiny přeložila Alena Morávková.
Vydala společně nakladatelství & vydavatelství Levné Knihy KMa a VOLVOX GLOBATOR v Praze roku 2002

Tato kniha začíná setkáním dvou literátů se záhadným cizincem. Ten jednomu z nich správně předpoví brzkou smrt. V této chvíli začíná velice spletitý příběh, ve kterém se ukáže, že cizinec je ve skutečnosti Ďábel, který v Moskvě, kde se odehrává velká část knihy, páchá různé nepravosti.
Od postavy Bezprizorného, přeživšího básníka, který se zpočátku zdá být hlavní postavou, se příběh pomalu ubírá směrem k Ďáblu a jeho kumpánům, později pak ke spisovateli kterému jeho milenka Markétka neříká jinak než Mistr. V příběhu se také objevují narážky na skutečné literární autory. Promítá se zde též situace v Moskvě, i když ve značně nadlehčené formě.
Kniha je vyprávěna především v er-formě, i když si vypravěč neodpustí nějakou poznámku v ich-formě ovšem v plurálu tedy spíše "wir-formě". Vše je psáno čtivým stylem, který je vyprávěn ne úplně striktně dodržovanou spisovnou řečí, takže vše působí přirozeně. Kniha je též proložena zábavnými dialogy a postavami, což také přidává na čitelnosti. Velice často se tu též vyskytuje vyprávění jiného příběhu. Za všechno mohu uvést příběh o Pilátovi Pontském, který provází čtenáře celou knihou. Většina popisů v knize je vedena tím způsobem, že čtenář má mnoho příležitostí zapojit svou fantazii a představit si tak popisované jevy podle svého gusta.
Příběh o Pilátovi Pontském je tu rozhodně zajímavým prvkem. Autor si zde dovoluje vyprávět příběh biblické postavy dle své fantazie, čímž vlastně vytváří jakýsi apokryf. Tomuto tématu je zde věnován poměrně široký prostor. Podání ďáblových pomocníků je tu taktéž velice zajímavé.
Celkově na mně kniha udělala velice dobrý dojem. Vyprávění o Ďáblu jako o postavě, která nepáchá pouze zlo, ale chová se docela lidsky, mi přišlo velice zajímavé. Když k tomu připočtu ještě příběh o Pilátovi, čtivost, popisy poskytující dobrý prostor pro fantazii a humor, nemůže vyjít nic jiného než nadprůměrné dílo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Edgárek, 12.05.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Mistr a MarkétkaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­