ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

­­­­

Zápisky mladého lékaře (2)

Autorova prvotina, která vznikala na základě Bulgakovových zkušeností z praxe v jedné zapadlé ruské nemocnici v letech 1916-17. Jednotlivé klinické případy se zformovaly v dramatické příběhy lidí, kteří se ocitli na rozhraní života a smrti. Budoucí autor mj. románu Mistr a Markétka v nich nezapře ani talent velkého dramatika.

Lékař Vladimír je hned po škole poslán do zapadlé venkovské nemocnice. Spolu s ním je tu ještě felčar a dvě porodní asistentky. Hned po svém příjezdu dostane těžký případ. Asi desetileté děvče spadlo do trdlice, když se drtil len. Doktor jí amputuje jednu nohu a tím jí zachrání život. Ona i otec jsou mu nesmírně vděčni a jako dík mu holčička vyšije ručník s kohoutem.
Za nějaký čas mu přivezou další těžký případ - příčnou polohu dítěte při porodu. Neví co s tím, až mu jedna z asistentek poradí. Doběhne se ještě ujistit, že to tak opravdu je, a za chvilku mu už dítě pláče v náručí.
Na kliniku přijde maminka s malou holčičkou, která má záškrt a nemůže dýchat. Matka nejdřív odmítá nechat dcerku operovat, nakonec ale souhlasí. Doktor sice s komplikacemi, ale úspěšně provede zákrok a holčičku zachrání.
Několikrát se mu přihodí i veselý případ, třeba když předepíše místnímu mlynáři deset prášků na deset dní, ale on je spolyká najednou, aby byl desetkrát rychleji zdravý.
Největší problémy má se syfilidou, a to proto, že nikdo z místních lidí se toho nebojí. Nikdo s tím ani k lékaři nechodí a tak se syfilis nekontrolovaně šíří po širokém okolí.
Po roce a půl přechází doktor do jiné nemocnice. Od svého přítele doktora Poljakova, který je v nemocnici v podobném zapadákově jako byl doktor Vladimír, dostává dopis, v němž je naléhavě žádán, aby ho přijel navštívit, že je nemocný. Už to ale nestihne, v noci přivezou doktora Poljakova, protože spáchal sebevraždu. V posledních chvílích svého života stihne předat doktoru Vladimírovi deník, spíš takový chorobopis. Z toho se zjistí, že Poljakov byl závislý na morfiu. Nechtěl se léčit, a radši spáchal sebevraždu.
V poslední povídce spolu lékaři z nemocnice rozmlouvají o smrti pacienta pod jejich rukama.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 01.09.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Zápisky mladého lékaře (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­