ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

   
­­­­

Zápisky mladého lékaře (2)

Autorova prvotina, která vznikala na základě Bulgakovových zkušeností z praxe v jedné zapadlé ruské nemocnici v letech 1916-17. Jednotlivé klinické případy se zformovaly v dramatické příběhy lidí, kteří se ocitli na rozhraní života a smrti. Budoucí autor mj. románu Mistr a Markétka v nich nezapře ani talent velkého dramatika.

Lékař Vladimír je hned po škole poslán do zapadlé venkovské nemocnice. Spolu s ním je tu ještě felčar a dvě porodní asistentky. Hned po svém příjezdu dostane těžký případ. Asi desetileté děvče spadlo do trdlice, když se drtil len. Doktor jí amputuje jednu nohu a tím jí zachrání život. Ona i otec jsou mu nesmírně vděčni a jako dík mu holčička vyšije ručník s kohoutem.
Za nějaký čas mu přivezou další těžký případ - příčnou polohu dítěte při porodu. Neví co s tím, až mu jedna z asistentek poradí. Doběhne se ještě ujistit, že to tak opravdu je, a za chvilku mu už dítě pláče v náručí.
Na kliniku přijde maminka s malou holčičkou, která má záškrt a nemůže dýchat. Matka nejdřív odmítá nechat dcerku operovat, nakonec ale souhlasí. Doktor sice s komplikacemi, ale úspěšně provede zákrok a holčičku zachrání.
Několikrát se mu přihodí i veselý případ, třeba když předepíše místnímu mlynáři deset prášků na deset dní, ale on je spolyká najednou, aby byl desetkrát rychleji zdravý.
Největší problémy má se syfilidou, a to proto, že nikdo z místních lidí se toho nebojí. Nikdo s tím ani k lékaři nechodí a tak se syfilis nekontrolovaně šíří po širokém okolí.
Po roce a půl přechází doktor do jiné nemocnice. Od svého přítele doktora Poljakova, který je v nemocnici v podobném zapadákově jako byl doktor Vladimír, dostává dopis, v němž je naléhavě žádán, aby ho přijel navštívit, že je nemocný. Už to ale nestihne, v noci přivezou doktora Poljakova, protože spáchal sebevraždu. V posledních chvílích svého života stihne předat doktoru Vladimírovi deník, spíš takový chorobopis. Z toho se zjistí, že Poljakov byl závislý na morfiu. Nechtěl se léčit, a radši spáchal sebevraždu.
V poslední povídce spolu lékaři z nemocnice rozmlouvají o smrti pacienta pod jejich rukama.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 01.09.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Zápisky mladého lékaře (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)