ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

   
­­­­

Mistr a Markétka (5)


HLAVNÍ POSTAVY:

Mistr - kritikou umlčený profesor historie
Markéta - Mistrova milá
Woland - Ďábel
Wolandova družina - Kravinkin - Fagot - tlumočník a asistent Wonanda; mluvící kocour Kocomour; Azazello - zrzavý tlustý mrňous; nahá zrzka Hela
Ivan Nikolajevič Ponyrjov - pseudonym Bezdomovec - básník
Michail Alexandrovič Berlioz - redaktor lit. časopisu, předseda Všelidolitu
Stěpan Bogdanovič Mizerov - spolubydlící Berlioze, umělecký ředitel Varieté
Alexandr Nikolajevič Stravinský - psychiatr
Nikanor Ivanovič Bosák - předseda domovní správy
Grigorij Dinilovič Rimský - finanční ředitel Varieté
Ivan Saveljevič Varenucha - provozář Varieté
Vasilij Stěpanovič Vlaštovkin - šéf účtárny Varieté
Maxmilián Andrejevič Poplavskij - Berliozův strýc

MÍSTO A ČAS:

Moskva třicátých let.

DĚJ:

Vše začíná u Patriarchových rybníků, kde Michail Alexandrovič Berlioz rozpráví s Ivanem Nikolajevičem Ponyrjovem o neexistenci Ježíše Krista. V průběhu hovoru se k nim přidá neznámý muž, jež s nimi začne rozprávět o existenci Boha a Ďábla a vypráví jim i příběh o Pilátu Pontském, jež se poněkud liší od verze vyprávěné v evangeliích, která je však, na rozdíl od Bible, čistou pravdou. Berlioz má být večer na zasedání Všelidolitu, ale cizinec mu předpoví, že mu nějaká ruská žena uřízne hlavu. K tomu navíc dodá: "Anuška totiž koupila slunečnicový olej a už ho dokonce stačila i rozlít." Oba spisovatelé onoho neznámého zprvu pokládají za cizince, pak za blázna a nakonec za špióna, ale neznámý se jim představí jako specialista na černou magii s tím, že hodlá bydlet v Berliozově bytě. Zmatený Berlioz běží zavolat milici, ale na kolejích mu uklouzne noha a projíždějící tramvaj mu uřízne hlavu. Poté někdo vykřikne: "Anuška! Za to může Anuška. Koupila si slunečnicový olej a rozbila ho o turniket. Ten chudák po něm určitě uklouzl!" Bezdomovec se snaží neznámého chytit, ale jeho pronásledování jej dostane do blázince, kde profesoru psychiatrie převypráví svůj bláznivý příběh, jež mu přirozeně nevěří a ponechá jej v ústavu pro další pozorování. Zde se setká s Mistrem, který je zde také kvůli Pilátovi. Mistr mu vypoví svůj příběh: jednou vyhrál v loterii 100000 rublů. Nechal tedy práce a začal psát román o Pilátu Pontském. Dále vyprávěl, že potkal Markétku, do které se vášnivě zamiloval, byť Markétka již byla vdaná. Mistr svůj román vydal, ale nepříznivá kritika jeho dílo rozcupovala na kusy a jediný, komu se román líbil, byla Markétka, jež se rozhodla opustit manžela a žít s Mistrem, který se však záhadně ztratil.
Woland, tedy onen záhadný cizinec, se objeví u ředitele varieté Mizerova s jím podepsanou smlouvou na sedm vystoupení. Ten sice netuší, kdy smlouvu podepsal, ale telefonátem do Varieté zjistí, že přípravy na Wolandovo vystoupení jsou již v plném proudu. Poté Mizerov upadne do bezvědomí a probudí se na Jaltě, odkud se i on dostane do blázince, protože mu nikdo nevěří, že by se tak rychle dostal z Moskvy na 5000 km vzdálenou Jaltu. Woland zatím v Moskvě předvede své čarodějné představení. Divákům padají do kapes bankovky a chtivým dámám nabídne nové modely, které za několik okamžiků odčaruje, takže ty nejchtivější se ocitnou tak, jak je pánbůh stvořil. Konferenciérovi Bengálskému je utržena hlava a o několik chvil později vrácena zpátky. Po tomto představení se v blázinci ocitá několik nových pacientů z řad diváků.
Markétka je od svých 19-ti let manželkou význačného odborníka, avšak stále miluje Mistra a trápí se, že neví, kde je. Jednoho jarního dne ji osloví Azazello a pozve na návštěvu k jistému slavnému cizinci, což Markétka nakonec přijme. Večer o půl desáté se dle Azazellova příkazu natře darovaným krémem, jehož účinky omládne ze třiceti na dvacet let a se svou služebnou Natašou, jež se krémem rovněž namazala, vyrazí na koštěti do noci. Přistane na smluveném místě a Azazello ji dovede do bývalého Berliozova bytu v Sadové ulici, jehož vnitřní prostory domu jsou použitím magie rozšířeny do obrovských rozměrů. Woland zde tento večer pořádá večírek a ona byla zvolena za královnu plesu. Vykoupou ji tedy v čerstvé krvi a poté musí nahá vítat hosty na večírku, za což ji Woland odmění splněním jednoho přání. Markétka se nejdříve vzpomene na slib jedné ženě z plesu a požádá, ať už nedávají Frídě na stůl kapesník, kterým udusila svoje dítě. Ale Woland splní i Markétino nevyslovené přání a navrátí jí Mistra z blázince. S díky opustí byt č.50 a vrátí se do svého domu, kde je ale přepadnou myšlenky, z čeho budou dál žít. Tento problém se vyřeší hned následujícího rána, kdy je Azazallo otráví a oni se vydávají do říše bezstarostných.
Woland se i se svým doprovodem vytratí a Mizerov se vrátí z Jalty. Jeho případ i případ Berlioze je uzavřen s tím, že byli v hypnóze ovládáni Wolandem, kterého však nelze vypátrat.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika moskevské společnosti (pokrytectví, zbabělost, samolibost, hloupost různých činitelů a orgánů).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: madame Boháčová, 04.02.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Mistr a Markétka (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­