ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bulgakov Michail Afanasjevič (*15.05.1891 - †10.03.1940)

­­­­

Mistr a Markétka (4)

Děj se zčásti opírá o realitu - odehrává se v Moskvě 30. let. Autor tuto dobu napadá satirickými poznámkami, nadsázkou. Jednak je příběh založen na abstrakci, jednak na fantastickém výmyslu. Jsou zde obsaženy prvky reality spojené s výmyslem, abstrakcí. Tragično splývá s komičnem, drastické činy se prolínají s příjemnými.
Děj se volně prolíná s biblickým příběhem o ukřižování Ježíše Krista (Ješua Ha-Nocri) a Pilátu Pontském, pátém prokurátorovi Judeje.
Samotný příběh se odehrává v Moskvě a spojnicí je černý mág Woland (symbolizuje ďábla i boha) a jeho svita - groteskní hubený Korovjev se zlomeným skřipcem a v kostkovaných šatech, obrovský kocour Kňour, který má však s kocourem pramálo společného, nevzhledný Azazelo, krásná Hela. Každá z postav je nadpřirozená - umí čarovat, zároveň ovšem symbolizuje určitý lidský typ.
V každé kapitole přistupují do děje nové postavy, které se setkávají s ďábelskými kousky Wolanda a jeho společníků. Většina z těchto lidí se ocitne v cela nelogické a nepochopitelné situaci, jako např. ředitel Varieté Lotrov, který se přičiněním Wolanda z ničeho nic objeví na Jaltě, z Varenuchy se díky Wolanda stane upír atd.
Tito lidé většinou končí na psychiatrické léčebně, stejně jako Ivan Bezprizorný, básník, který nejenže se osobně s Wolandem setkal, Woland měl rovněž možnost vyslechnout si rozhovor mezi ním a Berliozem, ředitelem MASOLITu, ve kterém popírali existenci Ježíše Krista i Boha. Woland je tímto názorem značně vyveden z míry a vypráví Bezprizornému příběh o Pilátu Pontském. Po tomto setkání se stane mnoho nečekaných událostí a Ivan se krátce na to, co se ocitne v psychiatrické léčebně, seznamuje s mužem, jehož jméno zůstává čitateli utajeno, s mužem jehož jméno je zde Mistr. Tento muž napsal román o Pilátu Pontském, avšak nedostalo se mu uznání, jeho dílo bylo zpochybněno. Miluje Markétku, ale stydí se za sebe kvůli neúspěchu knihy, a tak je rozhodnut se jí vzdát.
Mistr a Markétka jsou dvě ústřední postavy knihy. Vyčnívají z davu, protože jejich láska je velmi silná. Mají spolu milostný poměr, Markétka je ale provdaná. V den, kdy se rozhodne opustit svého manžela, mistr zmizí. Je velmi zarmoucena, ale nepřestává po něm pátrat.
Stává se ochotna zaprodat svou duši ďáblu. Setkává se s Wolandem i jeho společníky, kteří ji za účast na Plese u Satana nabízejí splnění jakéhokoliv přání. Získá nadpřirozené schopnosti, které mj. využije k delikvenci bytu kritika Latunského, muže, který zničil Mistra. Ples umrlců je neskutečně náročný, Markétka, zde jako královna Margot, je po jeho skončení k smrti vyčerpána.
Ovšem její přání je splněno, setkává se s Mistrem, Woland zařídí, aby mohli opět žít ve svém domě. Není ale jednoduché vrátit se zpět k normálnímu životu. Woland situaci vyřeší - pošle za milenci Azazela, který si s nimi připije vínem, jež pil Pilát Pontský, a tímto je usmrtí. Woland jim tedy poskytne vysvobození, Mistr se navíc setkává s Pilátem Pontským. Ten se tímto dnem dočká vytouženého setkání s Ješuou Ha-Nocrim, za jehož popravu nesl nedobrovolně vinu. Tato skutečnost jej trápila celou věčnost, teď se ovšem získává tolik očekávaný klid.
Mistr s Markétkou spolu míří ke svému věčnému domu, po všech zkouškách se jim dostává možnosti žít jen jeden pro druhého, žít tak, jak si to celou dobu přáli.
Woland se svitou se loučí, přeměněni míří do temnot.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: milejda, 18.11.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Michail Afanasjevič Bulgakov - Mistr a Markétka (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­