ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

   
­­­­

Vesnický román (3)

Antošovi zemřel otec v lomu, když mu byl asi rok. Jeho matka si však nechtěla vzít jiného muže, i když o ni byl zájem, protože chtěla zůstat svému muži věrna. V sedmi letech ho dala matka do služby k rychtářům na statek. Ti ho časem přijali jako vlastního syna, protože sami měli jen dceru. Antoš byl velmi zručný a učenlivý, dokonce se sám naučil od ostatních dětí číst, psát a počítat. Byl poctivý, mladý a pohledný muž, který si vydobyl slušného postavení. Po smrti Rychtáře se statku ujal zlý mlynář, Rychtářčin zeť, který chtěl Antoše poslat na vojnu. Proto tedy Antoš uzavřel s Rychtářkou sňatek.
Zprvu byl Antoš šťastný - narodili se mu dva synové a statek byl pod jeho vedením ten nejlepší a nejbohatší široko daleko. Ale byla to právě rychtářčina horoucí láska, která celé jejich štěstí zničila. Byla do něj velmi zamilovaná a toužila, aby jí Antoš stále dokazoval svou nehynoucí lásku. Jenže po čase jí to nestačilo a začala si vsugerovávat myšlenku, že ji Antoš podvádí. Z nudy a ze zlomyslnosti ho psychicky týrala a ubližovala mu. Například přijala do služby Sylvu, se kterou nebyl Antoš zrovna dvakrát zadobře a která se stala rychtářčinou spojenkyní. Rychtářka jí namluvila, že je na ni manžel zlý a ubližuje jí. Jednou, jak Sylva slídila u Antoše za dveřmi, jí pověděl, co má vzkázat manželce. Aniž by chtěl, vylil si své srdce Sylvě. Ta se ráz na ráz úplně změnila. Uvědomila si svou hloupost, že rychtářce slepě důvěřovala a od teď, když byl Antoš pryč, se starala o Antošovy děti, které rychtářka zanedbávala, aby se mu pomstila, a tajně navštěvovala jeho matku vysoko v horách.
Antoš odešel do světa za obchodem s koňmi. Vydělával spoustu peněz, které pravidelně posílal na statek dětem, aby ve vsi nepadli v hanbu, že jsou od sebe s rychtářkou odloučení. Jednou o Vánocích se dostal domů, ale nejprve šel navštívit matku do hor. Velice ho překvapilo, že tam našel i Sylvu s jeho chlapci. Teprve až teď poznal, jaká je Sylva ve skutečnosti. Doslova ho také dojalo, s jakou láskou a něhou se pečlivě stará o jeho syny.
Jak se vrátil příště domů, na statku našel jen Sylvu a děti, které onemocněly neštovicemi. Rychtářka ze strachu z nákazy odjela pryč. Ve strachu o chlapce se Antoš taky nakazil, a tak se několik týdnů o všechny pečlivě starala Sylva. Když se Antoš probral z horeček, řekl jí, jak moc ji miluje a že si ji chce vzít za ženu. Sylva mu lásku opětovala.
Antoš odešel zařídit vše ohledně rozvodu (v této době byl rozvod nepřípustný). Nový rychtář, hospodský, si zavolal Jírovcovou, aby synovi rozvod vymluvila. Po dlouhém rozhovoru ve městě syna přesvědčila. Nic netušící Sylva čekala na Jírovcovou na rozcestí v očekávání, že jejich plán příjme s radostí. Jenže zde Sylva nechtěně vyslechla rychtářčinu kletbu snesenou na Antoše a jeho děti, a tak na ní křikla, že Antoš bude jen její. Rychtářka leknutím spadla z červeně natřeného kříže na vyděšenou Sylvu a v hrůzných křečích umřela. Sylva se tak vlastně zřekla Antoše, aby ho ochránila před kletbou. Polomrtvou Sylvu zde našla Jírovcová, jak se vracela z města od Antoše.
Po uzdravení to nikdy nebyla ta života chtivá a vždy veselá Sylva a nadobro opustila rodnou krajinu. Odešla sloužit do alžbětinského kláštera jako řádová setra. Antoš nechal podnikání, nastěhoval se se svými syny do hor k matce a zde v klidu za několik let po matce zemřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Blanch, 28.01.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Vesnický román (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­