ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

   
­­­­

Kříž u potoka (5)

V Dolanském mlýně žije mlynářka se schovankou Evičkou. Každý zná starou kletbu ležící na rodě Potockých. Od té doby, co zrazená Józa vyřkla kletbu, nikdo z Potockých si neudržel manželské štěstí. Evička se rozhodne, že kletbu zruší. Provdá se za mladého Štěpána, který je do ní zamilován. Po roce se jim narodí dcerka. Svéhlavý Štěpán na dceru žárlí a začně chodit do hospody pít a hrát karty. Nečekanou oporu Evička nachází u Štěpánova bratra "starého mládence" Ambrože. Dříve nevlídný, mrzutý a nevšímavý Ambrož si oblíbí malé dítě. Sblíží se s Evičkou a zamiluje se do ní. Evička v něm poznává vzácného člověka.
Štěpán Evičku veřejně ponižuje, nakonec ji i surově napadne. Ambrož chce, aby s ním Evička odešla, ale ta jeho lásku odmítá. Ambrož tedy odjíždí. Nicméně dávné prokletí je tak konečně zrušeno.
Štěpán si uvědomí, co zlého musila kvůli němu Evička vytrpět a snaží se vše napravit. Má být zvolen starostou obce, ale nepřejí mu sedláci. Při volbách se v hospodě strne nelítostná rvačka. Štěpánovi přispěchá na pomoc Ambrož, je však raněn a umírá.
Pozdě poznává a může Štěpán ocenit svého bratra. Odchází spolu s Evičkou do Dolanského mlýna.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: morfium, 30.10.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Kříž u potoka (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­