ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Kříž u potoka

Na dolanském mlýně zemřel mlynář a tak bylo třeba nového hospodáře. Mlynářka však ženichy odmítala; nechtěla se vdávat znovu, ale když viděla, že se hospodářství bez pána neobejde, vdala se za stárka, který sloužil ve mlýně ještě za nebožtíka. Ve mlýně vyrůstala mlynářčina schovanka Evička; její největší zálibou byla četba a nejraději sedávala s knihou u kapličky nedaleko mlýna. Kaplička stála na místě, kde před lety bratr ze žárlivosti zabil bratra i svou nevěstu. Tento příběh se stal v rodině Potockých, která byla, jak se v kraji vypravovalo, stižena kletbou. Prabába Potockých Józa pocházela z chudé rodiny. Vyrostla ve sličnou dívku a vášnivě se zamilovala do Mikše Potockých. Ale ten si vzal jinou a Józa si musela pak vzít jeho staršího bratra Frantíka, kterého vůbec nemilovala; Frantík jí dával pít jakéhosi nápoje, po němž byla Józa omámená. Frantík to dělával proto, aby si tak získal její lásku. Když se jednou Józa z omámení probrala, vyřkla u kříže kletbu nad celým rodem Potockých a zabila se. Od té doby nikdo z Potockých nebyl stálý v lásce, i když si vzal nejhodnější ženu, a každé manželství skončilo rozvratem. U kříže se setká Evička se Štěpánem Potockých; Evička se mu už dříve líbila. Evička se stane jeho ženou. Evičku zaujal osud rodiny Potockých a umíní si, že vytrvalou láskou sejme z rodu Potockých kletbu prabáby. Zprvu žije Evička se Štěpánem šťastně, ale pak nastávají neshody. Štěpánovi se nelíbí, že má Evička zálibu ve čtení, a když se jim narodí dítě, vyčítá jí, že dítěti věnuje více lásky nežli jemu. Štěpán začne chodit do hospody a k muzikám, chová se k Evičce hrubě a pak se zaplete s Mařičkou Holou, děvčetem nepěkné pověsti. Jednou po prohýřené noci Evičku zranil. Evička upadla do mdlob a nebohé se ujal Štěpánův bratr Ambrož. Ten jí vyjevil svou dlouho tajenou lásku a žádal Evičku, aby s ním od Štěpána odešla. Evička však odmítla a Ambrož odchází kamsi do hor, aby zapomněl. Evička se pak pokoří před Mařičkou Holou tak, že ji jde dokonce poprosit, aby už i kvůli Štěpánovu dítěti nerozvracela manželství. Štěpán vyslechl, jak se Evička před Mařičkou ponížila, uvědomí si, jak ho má Evička ráda, a začne žít nový život. Štěpán zápasí s dluhy, kterých si nadělal hýřivým životem. Ambrož přichází, aby mu vypomohl s penězi, ale je při nahodilé rvačce v hospodě těžce zraněn a zranění podlehne. Před smrtí se od Evičky dovídá, jak ho měla ráda a co duševních bojů a přemáhání jí způsobilo, když odmítla, aby s ním od Štěpána odešla. Svou věrnou láskou sňala Evička kletbu z rodu Potockých.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Kříž u potokaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­