ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

   
­­­­

Kříž u potoka (2)


Vydalo: Nakladatelství Československý spisovatel, Praha 1972, Edice Slunovrat

DĚJ:

Hlavní hrdinkou tohoto románu je, pro autorku tak typická, morálně silná dívka Evička z dolanského mlýna, vášnivá čtenářka toužící po vzdělání. Žila poklidným životem až do chvíle, kdy jí její pěstouni řekli o neštěstí rodiny Potockých, kterou proklela před více než půl stoletím Józa, jejíž srdce zlomil právě jeden z Potockých synů. Józa na tuto rodinu seslala neštěstí v lásce a jediné, co by mohlo tuto kletbu odvolat, bylo obětování se nějaké dívky, která by svým utrpením vykoupila seslané neštěstí.
Evička vždycky toužila, aby mohla splnit nějaké Boží poselství, a aby jen tak nepromarnila svůj život. Odhodlala se, že nešťastnou kletbu z oné rodiny sejme a očistí její jméno. Mohla to dokázat pouze nezmírající láskou k muži. Vzala si proto Štěpána Potockých a několik let spolu dokonce žili v krásném vztahu plném lásky a štěstí. Ale i jejich manželství podlehlo Józině kletbě. Evička si hodně vytrpěla a snášela Štěpánovu nevěru i pijáctví. Málem ji to stálo život, když ji Štěpán zranil při hádce, ale potom se začal vzpamatovávat a když vyslechl, jak o něm Evička i po té věci mluví s láskou a citem, uzdravil se úplně a jejich manželství bylo zachráněno. Evičce ale zůstala bledost, vyhublost a veliká jizva na čele. Obětovala svoji krásu a mládí za záchranu rodiny Potockých.

DALŠÍ POSTAVY:

Štěpánův bratr Ambrož, Mařička, Józin bratr Mikeš Kobosil, ...

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato knížka od Karolíny Světlé se mi také moc líbila, protože měla zajímavou zápletku a hlavně obdivuji autorčinu schopnost popsat tak vytříbeným jazykem i smutné nebo ošklivé scény z Eviččina života. Překvapil mě také svým způsobem šťastný konec, protože jsem v něj skutečně nevěřila. Bylo to krásné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 28.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Kříž u potoka (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­