ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Kříž u potoka (9)

Román z venkovského prostředí pod Ještědem, který poprvé vyšel roku 1868, rozvíjí drama mladé činorodé ženy.

Děj románu se odehrává v Dolanském mlýně a statku rodu Potockých v 1. polovině 19. století. V Dolanském mlýně žije mlynářka, která právě oplakává smrt svého manžela. V pocitu osamění se jí stane společnicí Evička, kterou mlynářka vezme do mlýna jako svou schovanku. Na nátlak okolí a zvyšující se práce ve mlýně se mlynářka provdá za stárka ze svého mlýna.

Z Evičky vyrůstá milá, krásná a sečtělá dívka. Své volné chvíle tráví u kapličky. Od stárka se dovídá příběh, jenž se pojí ke kapličce. Před mnoha lety se syn z rodu Potockých měl oženit s dcerou z Dolanského mlýna, ale přišla válka a on musel narukovat do války. Po čase se nečekaně vrátil dříve a uviděl svou nevěstu v objetí bratra a ze žárlivosti je oba dva zavraždil. Evička lituje všech třech osob a se shodou okolností se dovídá další část příběhu od mlynářky.
Doba vypravování se přesouvá do dob prabáby nynějších potomků rodu Potockých. Hlavní hrdinkou je Józa, chudá dívka, která je zcela odpoutána od reality. Těžce pracuje se svými rodiči a bratrem na polích. Po nějaké době má její bratr rukovat do války, před kterou by ho uchránila menší částka peněz, jíž by musel vydat jeho otec. Díky své lakotě nakonec syna pošle do války, kde umírá.

Život plyne dále až do doby, kdy se setká s Mikšem Potockým, jenž v ní vidí jen milostné povyražení. Józa mu bláhově věnuje své srdce a on ji zanedlouho opouští. Zlomená dívka je donucena se provdat bez lásky za jeho bratra Frantíka. Manželství není idylické, a proto se ji Frantík rozhodne omámit lektvarem, díky němuž je milá a krotká. Narodí se jim syn, ale Frantík ze strachu z jejích bezduchých stavů jí další lektvar nedá a ona procitá. Je rozzlobena z toho, co se stalo. V zášti prokleje rod Potockých a utíká k potoku, kde spáchá sebevraždu. Na tomto místě ji pohřbili a postavili kříž. Od té doby nemají Potočtí štěstí v manželství. Jedinou záchranou je opravdová čistá láska.

Evička si uvědomuje, že ve svém životě nechce jen rozkvést a uvadnout, a proto se zapřisáhne, že rod zachrání. To se ji skutečně podaří. Provdá se za Štěpána. Nastěhuje se do statku. Po roce manželství se Štěpánovi znelíbí Evinčino čtení, začne žárlit na pozornost, kterou Eva dává své narozené dceři. Štěpán se cítí odstrčený, a proto začne častěji chodit do hospody, kde se zaplete s mazanou Mařičkou. Na statku ve zlosti Štěpán fyzicky ublíží Evě, ale ona jde prosit za Mařičkou, aby nechala být jejího muže. Celý rozhovor vyslechne potají i Štěpán a navrátí se k ženě. Po Mařičce zůstanou dluhy, jež ho přivedou do finanční tísně. Toho využijí bohatí spoluobčané, aby mu při volbách v hospodě zabránili stát se starostou. Na poslední chvíli jej zachrání podivínský bratr, který ale umírá na následky zranění během rvačky v hospodě. Díky Evičce je rod Potockých zachráněn a žijí spokojeně v Dolanském mlýně.

VLASTNÍ NÁZOR:

Příběh je velmi pěkně napsán. Chvilkami mi připadne jako pohádka. Jediným problémem bude pro některé zastaralý jazyk, kterým je kniha psána, ale rozhodně doporučuji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 08.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Kříž u potoka (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­