ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Vesnický román (2)


CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Antoš Jírovec - líbivý, přátelský, dobrosrdečný a snaživý hoch, z chudé rodiny, ale dobře vychovaný
Jírovcová - Antošova matka, čestná, střídmá a pracovitá
rychtářka - pohledná žena, rázná, rozmarná a zlá, přikláněla se k černé magii
Sylva - pěkné upřímné děvče, hrdé a pánovité povahy

DĚJ:

Antoš Jírovec je jediným synem Jírovcové, která ho vychovala ke slušnosti a dala ho do služby k rychtářům. Antoš je velmi pracovitý a stane se oblíbencem rychtářky. Jednou se rychtář roznemůže a zakrátko umře, to rychtářku těžce raní. Bez svého manžela, kterého držela zkrátka, si svůj život neumí představit. Statek se dostane do rukou jejího zeťe a dcery. Zeť je lakomec a bezcitný člověk, kterému vadí Antoš. Rozhodne se ho poslat na vojnu, ze které ho bývalý rychtář vykoupil. Rychtářka se zetěm zle pohádá. Na hřbitově uvidí Antoše, jak truchlí po jejím mrtvém manželovi. Svěří se mu, že jde do města zrušit smlouvu, kterou lstivě vyloudil zeť na jejím manželovi. Antoš jí vypoví svůj zármutek nad odchodem na vojnu. Rychtářka ho přesvědčí, aby se stal jejím manželem. Antoš přijímá. Šťastné manželství však dlouho nevydrží. Rychtářka, která je o deset let starší, podezírá Antoše z nevěry. Antoš je však klidný a trpělivý. Jeho trpělivost s žárlivou manželkou ale přeteče. Sám se vypraví na místní slavnost, kde se setkává s přímou Sylvou.
Antoš jednoho dne zmizí z vesnice. Rychtářka si jako pomocnici do domácnosti vybere Sylvu, u níž Antoše pomlouvá. Když Antoš po dlouhé době přijíždí na statek, Sylva donáší rychtářce vše, co se dozví o Antošovi. Rychtářka používá černé magie, aby přilákala svého manžela zpět k sobě. Antoš přistihne Sylvu při špehování a vyčiní jí. Sylva si uvědomí svou vinu. Antoš opět opouští statek a otvírá si obchod s koňmi. I když na Vánoce přijíždí do vesnice, nejde na statek, ale ke své matce. Tam najde Sylvu i se svými dětmi. Je nemile překvapen Sylvinou přítomností, Antošova matka ji však brání. Sylva poznala, jaká je pravá tvář rychtářky, pečuje o Antošovu matku a děti. Antoš pochopí, co Sylva pro něj dělá. Poté znovu odjíždí a vrátí se až za čas, aby navštívil děti a podíval se, jak se daří Sylvě. Děti jsou nemocné, mají neštovice. Antoš také onemocní a o všechny se pečlivě stará Sylva, protože rychtářka před nemocí odjela. Antoš se rozhodne se svou ženou rozvést a chce si vzít Sylvu. Rychtářka chce za to na Antoše uvalit kletbu. Sylva se jí v tom snaží zabránit. Rychtářka však s křížem, který jí měl být nápomocen při kletbě, spadne, a to přímo na Sylvu.

"Zdržte!" křikla Sylva, nabyvši konečně vlády nad ohromenými údy, a vší silou se vrhla ke kříži. "Vaším Antoš zůstane!"

Rychtářka se z šoku neprobere a umírá. Sylva, která se zřekla Antoše v jeho prospěch, se stane služebnou v alžbětinském klášteře. Antoš se odstěhuje i s dětmi za svou matkou a brzy po její smrti umírá tiše i on.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 10.09.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Vesnický román (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­