ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Kříž u potoka (3)

Toto dílo je z ještědských románů časově druhé. Vzniklo rok po Vesnickém románu a koncem roku 1868 bylo vydáno v Grégrově knihovně "Matice lidu". Knihu vydalo nakladatelství L. Mazáč v Praze. Vydání uspořádal a jazykově připravil Miloslav Hýsek, vazbu navrhl O. Cihelka, graficky upravil F. J. Müller.

Román Kříž u potoka vypráví příběh ženy, jež se snaží svou láskou a věrností muži zrušit dlouholetou kletbu spočívající na jeho rodu.
Vnímavá Eva vyrostla jako schovanka bezdětných manželů mlynářových. Když jí vyprávěli o dávné kletbě na rodu Potockých, přemýšlela, jak jim pomoci. O několik let později se vdala za Štěpána Potockého. Narodila se jim dcera Evička a oba byli šťastní. Manželskou idylku kazil jedině nepochopený podivín – Štěpánův bratr Ambrož. Po nějaké době začal Štěpán manželce vytýkat zájem o knihy a přehnanou mateřskou péči. Jejich dosud nezničitelný vztah se sesypal jako domeček z karet.
Štepán začal navštěvovat hospodu a svou bývalou spolužačkou Maričku, se kterou dokonce začal žít. Z vyhlášeného mrzouta Ambrože se naopak vyklubal člověk milující neteř a ctící svou švagrovou. I když se Eva cítila slabá a zkroušená, chtěla vydržet ve své snaze. Když začal Štepán navštěvovat Maričku, nedělala mu scény, ale pouze tiše trpěla. Štepána to ještě více utvrdilo o jejím nezájmu. Jednou po propité noci praštil ze zlosti vší silou po Evě dýmkou. Když ji viděl krvácející v bezvědomí, utekl a skrýval se několik dní v lese. Zraněnou ji našel Ambrož a přemlouval ji, aby s ním odjela. Když odmítla, nechal ji ležet u potoka. Byla převezena k pěstounům. Štepán tam kajícně přišel, ale mlynářka ho vyhodila. Jeho srdce se tak ještě více zatvrdilo.
Eva už chovala v sobě jedinou myšlenku – zachránit manžela a tím i sebe. Hned po uzdravení se vydala do Mariččina domu. Marička však Evu pokořila a do očí se jí vysmála. Eva byla u konce sil. Celý rozhovor ale vyslechl Štěpán. Uvědomil si svou chybu a prosil ji o odpuštění. Od té doby se hodně změnilo. Eva a vlastně i Józa našly klid. Kletba je zlomena.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kyrki, 16.09.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Kříž u potoka (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­