ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Černý Petříček (4)

Novela z pražského prostředí 1. poloviny 19. století popisuje příběh lidového mudrlanta a knoflíkáře, jehož osud se prolíná s osudem mladé milenecké dvojice.
Dějištěm novely je někdejší Koňský trh v době, kdy byl sídlem kramářských stánků. S citem pro psychologickou drobnokresbu vykreslila autorka postavu samorostlého krámkaře, suverénně rozhodujícího o životě svého nemanželského bratra Františka, i postavu jeho sousedky, dobrosrdečné, ale touhou po společenském vzestupu zaslepené hostinské. V příběhu její dcery, odmítající matkou smluvený sňatek, a Františka, jenž zavrhne kněžské povolání, pro něž jej určil bratr, vyjádřila autorka svou představu o důstojnosti člověka a o jeho právu na svobodný rozvoj. Oba mladí lidé ve jménu své lásky odmítnou autoritu rodiny a odcházejí do světa, kde tragicky zahynou. Černý Petříček a paní hostinská, zmoudřelí tragickou ztrátou, pak společně vychovávají Františkovu osiřelou dcerku.
V novele vystihla Světlá především svérázné prostředí a náladu zanikající pražské lokality a zachytila kus dávno minulého života jeho obyvatel, chudších i zámožnějších kupeckých rodin, učedníků, služebných i tovaryšů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1979 (2. vydání tamtéž). Doslov napsala Jana Štefánková. Text k vydání připravil a vysvětlivkami opatřil František Váhala. Počet stran: 135.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Prozaické dílo z městského prostředí se sociální tematikou.

HLAVNÍ POSTAVY:

Černý Petříček - ošklivý, ale hodný a chytrý chlapec se silnými morálními zásadami
František - bratr Petříčka; poslušný, tichý, uzavřený do sebe
Stázička - dcera paní od "Beránka"; uzavřená, trochu rozmazlená, plná ideálů
paní od "Beránka" - dobrá přítelkyně Petříčka; až příliš starostlivá

DĚJOVÁ LINIE:

Děj sleduje život Černého Petříčka - ošklivého chlapce, který na Koňském trhu prodává a leští knoflíky. Lidé si ho však váží, a to pro jeho moudrost a dobré rady.
Když jeho matka zemře, musí se starat o svého 16 let mladšího nemanželského bratra - Františka. Petříček si přeje, ať je z něj kněz, ale Františkovi je to proti srsti. Učarovala ho hra na housle a je z něj výborný muzikant. Proto také začne vyučovat dceru paní od "Beránka" ve zpěvu. V průběhu času se do sebe oba zamilují.
Paní od "Beránka" chce ale svoji dceru provdat za někoho jiného, proto jednoho dne Stázička s Františkem utíkají pryč. Lidé je odsuzují, dokonce i Petříček, jenž v lásku nikdy nevěřil.

Jednoho dne se před Petříčkovým domem objeví žena s dítětem. Ukáže se, že je to Stázička a vypráví Petříčkovi svůj příběh, ve kterém povídá také o smrti Františka. Petříček je zdrcen, ale poté, co Stázička umírá, stará se spolu s paní od "Beránka" o její dcerku a v dospělosti ji najdou ženicha, jehož ona sama miluje.

Závěrem se Petříček dozvídá, že se Koňský trh stěhuje, ale toho se už nedožije, protože hned den nato umírá.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Černý Petříček (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­