ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Světlá Karolína (*24.02.1830 - †07.09.1899)

­­­­

Kříž u potoka (12)

Eva, schovanka ze mlýna, se seznámí se statkářem Štěpánem Potockým, k jehož rodu se váže kletba, která v několika předchozích generacích způsobila bratrovražedné spory o ženy. Eva je moudrá a statečná dívka a rozhodne se přijmout Štěpánovu nabídku ke sňatku a zlomit dávné prokletí. Štěpánův bratr Ambrož se chová zpočátku ke švagrové stroze, ale po čase najde hezký vztah k ní i malé Evičce, která se Evě a Štěpánovi po roce narodila. Manželství, jež vypadalo tak šťastně, se Štěpánovou vinou začne kazit. Mladý muž podlehne karbanu a alkoholu a dokonce má milenku, protřelou dceru hostinského Mařičku. Ambrož se do Evy zamiloval a přemlouvá ji, aby s ním od Štěpána odešla. Nakonec odchází sám a Eva dál snáší svůj nelehký úděl...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1982 (2. vydání tamtéž). Kresby Cyril Bouda, medailón o autorovi napsala Hana Hrzalová. Počet stran: 261.

OBSAH:

Příběh se odehrává v Podještědí, kde žije mlynářka s Evičkou. Jsou šťastny do chvíle, než se dozvědí o neštěstí Potockých, které proklela Józa. Ona totiž milovala Mikeše Potockého, jenž jí vak zlomil srdce. Byla tedy donucena si vzít jeho bratra Frantíka, ten ji ale nemiloval. Podstrčil jí kouzelný nápoj, který ji na rok omámil. Poté se jí ale narodil syn, a tak opět nabyla vědomí a vše si uvědomila. Proklela tak rodinu Potockých a probodla se u potoka, kde jí byl vytyčen kříž. Od té doby nikdo z Potockých neměl štěstí v lásce ani v manželství.

Evička se rozhodla, že kletbu zlomí věrnou láskou a vezme si Štěpána Potockého. Po pár letech manželství je ale Štěpán hrubý, zlý, začíná i žárlit a je jako smyslů zbavený. Evička trpí, jde dokonce i za Štěpánovou milenkou, které se omlouvá a bere vinu na sebe. Ta ale Evičku zesměšní a vyhodí ji z domu. Štěpán však naštěstí vše slyší a uvědomí si, jak ho má Evička ráda. Nakonec se k ní vrátí, moc se jí omlouvá a slibuje jí lepší život.
Tím byla Józina kletba zlomena a od té doby žijí šťastně všichni další Potočtí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 15.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karolína Světlá - Kříž u potoka (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­