ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Zabiják (7)

Děj se odehrává v Paříži za doby Napoleona. Hlavní hrdinkou je zde mladá žena Gervaisa, která má dva syny Klaudia a Štěpána a bydlí s jejich otcem Lantierem v hotelu Boncoeur. Nejsou ale manželé. Poslední dobou ale Lantier chodí domů až k ránu, většinou opilý a unavený. Jen co přijde, hned se strhne hádka, a pak Gervaisu zbije. Nakonec se Lantier sbalí a uteče s leštičkou stříbra.
Záhy se o Gervaisu začne zajímat starý mládenec Coupeau, který nepije a slibuje, že jí nebude bít. Ona nakonec svolí a vezme si ho za muže, i když proti tomu je jeho sobecká sestra Lorilleuxová. Říká jí pajda, protože Gervaisa trochu kulhá.
A opravdu, manželství plné harmonie, pracující manžel, který nepije, jen si sem tam dá švestku v lihu a Gervaisiny děti má ze srdce rád, to je vše o čem ona snila. Snad ještě pokojně umřít doma v posteli. Také se jim narodí dcera Nana. A protože je Gervaisa povoláním žehlířka, zřídí si ve zlatnické ulici vlastní prádelnu. Zpočátku obchody jen kvetou, a tak si může dovolit koupit vytoužené sloupkové hodiny a prádelník s mramorovou deskou. Jen s Lorilleuxovými to pořád není dobré. Všude ji pomlouvají a ani cent by nepůjčili. Pan Lorilleux byl zlatník, ale stejně pořád tvrdil, že nemá peníze.
Jednou se ale přece něco muselo stát. Jen co se Nana naučila chodit, chodila se s maminkou dívat na otce, jak pracuje. On byl klempíř a pracoval na okrajích střech. Tu však na něho Nana zavolala, on se na ni chtěl podívat a sletěl ze střechy několikapatrové budovy. Všichni mysleli, že to nepřežije, ale Gervaisa trvala na tom, že ho vyléčí doma sama. Utratila za to všechny úspory. Jenže po takové láskyplné péči a nicnedělání Coupeau zlenivěl. Už se mu nechtělo do práce. Zpočátku ho Gervaisa omlouvala, že se určitě ještě necítí, po čase jim ale začali docházet peníze. Pak Coupeau začal chodit s kamarádem Perkem do hospody U Colomba na víno. Domů přišel vždycky dobře naladěný, takže to Gervaise nevadilo. Postupem času ale začal přesedat na tvrdší alkohol. Kořalku. Začal mlátit i Gervaisiny syny. V té době se Gervaisa seznámila s milým kovářem Goujetem. Jejich přátelství bylo opravdu pevné a přerostlo ve velkou lásku, ale oba dva si to navzájem najevo nedali. Vždy zůstali jen v rovině přátelství. To on navrhl, že vezme jejího nejstaršího syna do učení. Aspoň bude mít od otce pokoj. Také si od něj musela párkrát půjčit peníze. A ne málo.
Pak ale přijel zpátky Lantier. V buřince a nažehleném saku. Našel Gervaisin obchod a všechny krom jí okouzlil svým vybraným chováním. Za čas si získal celou ulici. Všechny ženy ho zbožňovaly. Ale Gervaisa byla pořád zatvrzelá. Jak ale dlouho vysedával v prádelně, vzal ho na milost Coupeau a usmířili se. Stali se přáteli. A jako přítel se mazaně Lantier vetřel až k nim do bytu. Přísahal, že jim bude platit za ten jeden pokoj, co mu dali, ale zaplatil jednou a dál nic. Také po něm nikdo nic nechtěl. Začal tedy projídat krám. Pořádal hostiny a nechal si dělat různé chuťovky. Samozřejmě vždycky s Gervaisou a Coupeauem. A tak i ona zmlsla. Hostiny nebraly konce a byly čím dál větší a dražší. Tak všichni začali pěkně tloustnout. Nic ale není nekonečné a prádelnu projedli. Peníze nebyly, dluhy se kvapem navyšovaly. Také Coupeau zatím zabředl hluboce do kořalky a často Gervaisu bil a ponižoval ji. Na to si ale časem zvykla. Důsledkem všeho byly i ty pomluvy. Všichni v ulici ji pomlouvali, že je mlsná, líná a určitě má něco s Lantierem. Nakonec ani Gervaise se nechtělo do práce, všechno jí bylo jedno, navíc na co sáhla, to zašpinila, připálila. Prostě zlenivěla. Tak ztratila své zákazníky a totálně zkrachovala.
Trvalo pár let, než ji vyhodili z bytu do jednoho pokoje s komorou, kde se nedalo hnout a vedle bydlel hrobník. V té době se skutečně spouštěla s Lantierem. Ale byla už tak otupělá a vše jí bylo jedno, hlavně že se nají. Coupeau už ani nevystřízlivěl a hodněkrát skončil nemocnici nebo v blázinci. Za pár let umřel, ale před svou smrtí měl záchvaty křečí ve svalech, jako by tancoval. Gervaisu to šokovalo, začala totiž také pít kořalku. Nakonec v bytě nic nezůstalo, všechno prodali, holka utekla s nějakým bohatým dědkem a její přátelství s Goujetem skončilo. Před svou smrtí ho viděla naposledy, když chtěla žebrat o peníze na jídlo. Dopadla až na dno, většinou svou vlastní vinou a zemřela na hlad, bídu a zimu, pod schodištěm domu, kde před lety bydlela.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Dragita, 30.06.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Zabiják (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­