ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Zabiják (5)

Naturalistický román zobrazující úpadek a zmar lidských životů v beznadějném prostředí bídy, alkoholu a duchovní prázdnoty. Je to v pořadí 7. svazek románového cyklu Rougon-Macquartové.

Do Paříže přijíždí venkovská dívka Gervaisa a bere s sebou své dvě děti a druha Lantiera. Krátce na to ji však druh opustí. Gervaisa pracuje v Paříži jako pradlena a brzy se o ni začíná ucházet klempířský dělník Coupeau, kterého si nakonec bere za muže. Rodině se z počátku daří dobře. Gervaisa si zřizuje prádelnu, v níž zaměstnává několik dělnic a narodí se jí dcera Nana. K tragickému obratu dochází ve chvíli, kdy Coupeau utrpí těžký úraz pádem ze střechy. Muž se dlouho léčí, v rekonvalescenci si zvykne na zahálku a zalíbení nachází v zábavách a pitkách s kamarády. Alkohol se stává v rodině nepřítelem číslo jedna. Coupeau jím zahání pocit prázdnoty a špatné svědomí ze svého zahálčivého života. Nakonec umírá jako lidská troska na delirium tremens. Tragédie je o to horší, že i Gervaisa, jejíž peníze byly manželem utraceny, se nechává strhnout k obdobnému morálnímu úpadku. Nejenže nedokázala zabránit pádu svého muže, ale sama začíná pít, a to dokonce i se svým bývalým druhem Lantierem. Gervaisa ztrácí práci, je z ní žebračka a dcera Nana se stává prostitutkou. Její beznaděj a trápení jsou nakonec ukončeny vlastní smrtí v odporném brlohu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 27.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Zabiják (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­