ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Zabiják (12)

Dnes již klasické dílo největšího představitele naturalismu líčí život pařížské chudiny v minulém století.

Hlavní hrdinka Gervaisa se se svojí rodinou přestěhuje z venkova do Paříže, kde doufají, že se budou mít lépe. Jenže začnou hýřit penězi. Ty jim postupně docházejí, kvůli čemuž začne docházet k mnoha sporům mezi Gervaisou a jejím mužem Lantierem, který ji nakonec opustí a vezme jí i všechny peníze.

Ona zatím začala pracovat jako pradlena, aby měla jak uživit své děti. Velice jí pomohl její soused, klempíř Coupeau, jenž se do ní zamiloval. Časem se dokonce vezmou.

Oba poctivě pracovali a vydělali si i na vlastní byt. Společně zplodili dceru Nanu. Když vše vypadalo nádherně a nabralo správný směr, spadl jednoho dne Coupeau ze střechy a zranil se tak, že se musel dlouhodobě léčit. Kvůli tomu byla Gervaisa nucena sama vydělávat na celou rodinu, přičemž téměř veškeré jejich úspory šly na Coupeauovu léčbu.

Poté co se Coupeau uzdravil, velmi se psychicky změnil. Přestal chodit do práce, protože už byl moc líný, místo toho začal chodit s přáteli do hospody pít.
Gervaisa si od kováře Goujeta půjčila peníze, aby si mohla otevřít svoji vlastní prádelnu. Díky tomu začala opět vydělávat celkem hodně peněz, avšak ne dostatek, aby splatila svůj dluh a ještě uživila rodinu. Navíc se na ní začal přes Coupeaua přiživovat ještě Lantier, jenž se vrátil a získal si přízeň Coupeauovu. Psychicky už to nemohla vydržet a na práci se taky vykašlala...

Od té doby se jí vedlo samozřejmě špatně, až nakonec musela prodat byt a stala se opět chudou. Začala pít. Jejich dcera Nana od nich utekla. Když jim těžce docházely peníze, Coupeau začal propadat šílenství a později zemřel. Z Gervaisy se stává žebrák a později také umírá...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: plachysz, 27.05.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Zabiják (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­