ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Germinal

Ze stejnojmenného fr. originálu, 1885
Překlady: Jan Třebický (1892); Alois Šašek (1902), J. Hraše (1908); Otakar Kunstovný (1911); Alois Adalbert Hoch (1930); Eva Outratová (1970)

Sociální román s vyhroceným třídním konfliktem dělnictva a kapitálu, podaný s dokumentární věcností v poloze naturalismu-symbolismu

DĚJ:

Děj (odehrávající se přibližně v rozmezí 1 roku) je rozdělený do 7 částí, rámcově ho ohraničuje příchod hlavního hrdiny strojníka Štěpána (Étienna) Lantiera do hornické oblasti Montsou a jeho odchod za uvědomělejší budoucností dělnického předáka.
Štěpán se postaví do čela stávky a zfanatizuje dav mlhavým příslibem nového, spravedlivějšího světa. Musí pak bolestivě vystřízlivět při pohledu na mrtvé oběti po srážkách s vojskem. Popularita se zvrhne v nenávist a on je málem ukamenován.
Jeho laický politický postoj sociálního radikála, který často argumentuje jen naučenými frázemi, je konfrontován s názory umírněného reformisty Rasseuneura, kterého předtím vytlačil z dosavadní pozice mluvčího horníků. Ideový svár doplňuje ruský emigrant Suvarin, anarchista s touhou po destrukci, jenž způsobí důlní katastrofu právě v den, kdy se smíření horníci vrací do práce. Děsivým výjevem zkázy dolu Voreux vrcholí nejen hlavní dějová linie, rozvedená řadou svérázných postav hornické kolonie, ale uzavírá se i soupeření v lásce mezi Štěpánem a násilnickým Chavalem, který si přivlastnil mladou Kateřinu Maheuovou.
V zatopeném dole dojde k poslednímu boji na život a na smrt a láska Štěpána a Kateřiny se naplňuje během vysilujícího čekání na záchranu, které se však dívka nakonec nedožije.
Mezi dalšími vedlejšími liniemi vyniká život montsouského panstva, představovaného ředitelem Hennebeauem, který právě prožívá manželskou krizi, podnikatelem Daneulinem, jehož přivede stávka až k bankrotu, a konečně rentiéry Grégoirovými, pány z Piolaine.

POZNÁMKY:

Naturalistické pojetí, které směřuje k dokumentárnosti, s níž zachycuje určité prostředí (podrobné informace o šachtách, technologie pracovního procesu, každodenní život a práce horníků atp.) je ještě umocněno mýtickou obrazností a použitými symboly (akciový kapitál = božstvo; probouzející se vědomí horníků = motiv klíčení - Germinal je podle franc. kalendáře měsícem zrání)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 27.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - GerminalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­