ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

   
­­­­

Nana (2)

Všichni ve Varieté si šeptali: "Kdo je ta Nana?", až ji nakonec při premiéře Zlatovlasé Venuše viděli. Zpívala falešně, hrát neuměla, ale přesto u všech sklidila úspěch. Čím? Svým tělem a sex-appealem.
Za své "úspěchy" jí Steiner (ředitel divadla) koupil stavení na venkově - Milku. Tam po čase odjela i se svým synem Ludvíčkem a paní Leratovou, ta se o něj starala. Vydržela tam však jen chvilku. Odjela zpět do Paříže a užívala si dál milostných pletek. Když už měla dost hraběte Muffata, který si ji vydržoval, utekla s velmi ošklivým mužem jménem Fontan. Protože ho slepě milovala, pořídila jim byt, aby se pak mohla nechat ponižovat a bít. Fontanovi se po čase okoukala a vyhodil ji.
Když se opět ukázala před Pařížskou veřejností, byla obsazena do role Géraldiny v divadelní hře Malá Vévodkyně, to jí však bylo málo, protože Géraldina byla stejná běhna jako ona. Nana chtěla hrát kněžnu Helenu. A tak jí tuto roli hrabě Muffat svými penězi a vlivem koupil. Byla už totiž obsazená. Nana se vrátila k hraběti, který jí koupil vilu na nároží Villiersovy třídy. Měla mu slíbil věrnost, to však nedokázala. Jako zvíře ovládané pudy šla s každým. A tak se tato vila stala doupětem neřesti. Stálými hosty krom hraběte se stali ještě bratři Hugonovi - Jiří a Filip, hrabě Vandeures a Sametka, přítelkyně a milenka.
Nana každého muže zničila. Filip byl vsazen do vězení, protože kradl, aby mohl Naně zaplatit. Jiří se pokusil o sebevraždu nůžkami v ložnici Nany, nechtěla si ho vzít za muže. Na toto zranění později umírá. Hrabě Muffat ji po několikáté nadobro opouští. Vrátí se k manželce a svému pobožnému životu.
Nana za čas vše prodá a odcestuje. Povídá se, že do Káhiry a do Ruska. Když se vrací, nakazí se od svého syna Ludvíka neštovicemi, Ludvík umírá a Nana později v Grandhotelu také. Když se na ni všichni přijdou podívat, zhrozí se. Z krásné Nany zůstaly krásné jen její vlasy. Obličej a celé tělo jako by rozežrala houba, která před tím zničila tolik mužů.

CITÁT Z KNIHY:

Nahoře spělo ke katastrofě všecko ještě rychleji: dvakrát měla madame na sobě šaty za deset tisíc franků - a už je Zoe prodávala; šperky mizely ze zásuvek beze stopy, jako by samy tály; kupovalo se, kde se co objevilo nového, každá módní hloupost; a druhého dne se ty novinky válely zapomenuté v koutě a koště je vymetlo na ulici. Nemohla vidět nic drahého, aby po tom nezatoužila, a vytvářela kolem sebe celé hekatomby květin, drahocenných bibelotů; čím dražší byl její chvilkový rozmar, tím byla šťastnější. Nic jí nezůstalo v rukou celé: všecko vadlo, všecko se špinilo. Nerozpoznatelné střepiny, schumlané cáry, blátivé hadry vyznačovali její cestu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adelka, 15.06.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Nana (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­