ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Nana (6)

Rozklad druhého francouzského císařství líčen prostřednictvím otevřeného podání příběhu morálně pokleslé ženy.

Nana byla francouzská kurtizána, jejíž každodenní náplní bylo šlapání pařížských chodníků. Jednou dostala hlavní roli v divadelní hře. Svým výstupem oslnila naprosto každého muže v sále. Herecký talent jí sice chyběl, muže však přitahovala její krása Venuše.
Po představení dostávala Nana plno darů a gratulací. Každý muž ji chtěl jen pro sebe. Žena věděla, jak na muže působí. Dělalo jí nesmírnou radost zahrávat si s jejich city. Brzy měla tolik zákazníků jako žádná jiná prostitutka. Muži po ní tak šíleli, že by dali bůhvíco za přijetí. Nana měla řadu milenců, mezi nimiž byli například hrabě Muffat, bratři Hugonové, Steiner nebo Daugenet. Ti všichni za služby platili nechutně velké peníze. Nana si brzy zvykla na bohatství, které postupně získávala. Začala být rozhazovačná. Od svých zákazníků požadovala stále víc a víc. Mimo ženino promiskuitní chování se u ní vyskytovaly občasné lesbické sklony.
Nana měla díky svým ctitelům vše, nač si vzpomněla. Stala se z ní nafoukaná kurtizána s chováním kněžny.
Nana měla z dřívějška synka Ludvíčka. Moc se o něj nestarala, nechala ho na krku své tetě. Když si na něj občas vzpomněla, hrála si na vzornou matku. Po čase se jí podařilo všechny své milence zruinovat. Začala je od sebe odhánět. Mladý Jiří Hugon byl do prostitutky bláznivě zamilovaný, a tak ji požádal o ruku. Nana odmítla a mladík se ze zoufalství zabil.
Nanu začalo trápit svědomí. Chtěla od všeho utéct, a proto odjela do ciziny. Po návratu do Paříže chytila neštovice, na které zemřela stejně jako její syn.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 13.01.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Nana (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­