ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Zabiják (11)

Příběh pradleny Gervaisy, která se po nezávazném soužití s líným Lantierem, z něhož jí zůstaly dvě malé děti, provdá za klempíře Coupeaue, mladíka zprvu přičinlivého. Své starosti utápí však rodina v alkoholu a všechna dobrá předsevzetí mizí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Ikar v Praze roku 1996 (1. vydání). Z francouzského originálu L'Assommoir přeložil Luděk Kárl, doslov napsal Karel Livanský. Počet stran: 391. ISBN: 80-85944-33-2.

HLAVNÍ POSTAVY:

Gervaisa, Lantier, Coupeau

MÍSTO DĚJE:

Paříž, chudinská čtvrť

TÉMA:

Vypravěč
Er-forma

Fabule
Na začátku se venkovanka Gervaisa s manželem Lantierem a dětmi stěhují do Paříže. Zanedlouho jsou nuceni odstěhovat se do chudší čtvrti. Lantier ženu opustí kvůli milence a ona zůstane na děti sama, ale zamiluje se do ní klempíř Coupeau. Vezmou se a mají vlastní rodinu. Gervaisa založí vlastní prádelnu a vydělává slušné peníze. Ale ty padnou na zotavení Coupeaua, který se zraní při pádu ze střechy, zleniví a začne pít. Najednou se na scénu vrací Lantier, jenž bydlí u Coupeauových. Prádelna zkrachuje a Gervaisa začne pít také a nakonec žebrá. Z její dcery se stane prostitutka. Coupeau umře v blázinci a Gervaisa zemře sama, opuštěná.

Kompozice

 • kompoziční postup: chronologický
 • syžet:
  1. stěhování do Paříže
  2. rozpad rodiny
  3. seznámení s Coupeauem a založení rodiny
  4. Gervaisa zakládá prádelnu
  5. Coupeau se zraní a úspory se utratí
  6. návrat Lantiera (ex-manžela)
  7. s Gervaisou to jde z kopce
  8. Coupeau i Gervaisa zemřou, dcera se stane prostitutkou

Perspektiva
Autor popisuje životy a pocity postav tak, jak jsou a nic nepřikrášluje. Ostatně jde o naturalistický román.

Druh
Epika

Žánr
Naturalistický román

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bonitooo, 03.02.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Zabiják (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­