ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Zola Emile (*02.04.1840 - †29.09.1902)

­­­­

Nana (7)

Na pozadí barvitě vykresleného prostředí herců, boháčů i dámiček polosvěta vypravuje Zola příběh slavné pařížské kurtizány.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1961 (1. vydání). Z francouzského originálu Nana přeložil Miloslav Jirda, poznámky napsal Karel Lívanský. Počet stran: 393.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Paříž, za vlády Napoleona III.

HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA:

Měli bychom si uvědomovat následky svých činů. Jak my se chováme k ostatním, oni se chovají k nám.

OBSAH:

Nana, dívka, která dostala hlavní roli v divadelní hře Zlatovlasá Venuše. Zpívala falešně, neuměla hrát, přesto u všech sklidila úspěch. Byla si vědoma své neobvyklé krásy. Stala se snem každého muže. Její loutkou se stal Muffat. Koupil ji vše, po čem toužila: dům, společenské postavení... Nana se zamilovala do Fontana. S ním utekla a žili spolu. Už po 3 měsících ji začal bít a vyhodil ji z bytu. Po čase se vrátila zpět do Paříže, kde dostala roli Geraldiny v divadelní hře Malá Vévodkyně. To ji ovšem bylo málo, chtěla hrát kněžnu Helenu. A tak ji hrabě Muffat roli koupil. Nana se k Muffatovi vrátila, slíbila mu věrnost, to však nedodržela - opět strávila noc s každým mužem, kterého objevila. Její loutkou se stal i Filip, jehož zatkli, protože kradl, aby mohl Naně zaplatit. Hraběti Muffatovi po čase došla trpělivost, vrátil se ke své ženě a ke svému spokojenému životu. Nana nakonec vše prodá a odcestuje do světa. Mezitím ale dostane její syn Ludvíček neštovice a Nana se od něj po návratu nakazí. Ludvíček umírá, stejně jako později Nana.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andrea Žitková, 23.04.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Emile Zola - Nana (7)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­