ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

   
­­­­

To nejlepší ze Sherlocka Holmese

Soubor 14ti reprezentativních detektivek. Vydalo nakladatelství IMAGO v roce 1996, překlad Zora Wolfová.

Skandál v Čechách
Český král se má ženit, ale nepodaří se mu dostat choulostivé (na tu dobu se tím myslelo společné foto s neurozenou) od své bývalé přítelkyně Ireny Adlerové. Požádá Holmese, který se převleče za vozku - náhodou je svědkem na tajné svatbě Adlerové s advokátem. Mezitím se dostane k ní do domu, předstírá požár a zjistí, kde má Adlerová svůj "poklad" schovaný. Druhý den jede s králem pro fotku, ale zjistí, že Adlerová ho prokoukla, odjela s manželem pryč a Holmesovi nechala dopis, že ho poznala a odjíždí s lepším mužem, než byl král. Holmes se do ní bezmezně zamiloval.

Spolek ryšavců
Pan Wilson je vetešník a má jasně červené vlasy. Jeho vetešnictví neprosperuje, ale sídlí vedle banky. John Clay k němu nastoupí za poloviční plat, ve sklepě jakoby vyvolává fotky, ale místo toho kope tunel do banky. Aby dostal vetešníka z krámu, vymyslí spolek ryšavců, vyláká za vidinou odměny Wilsona na místo, kde jako sekretář spolku má opisovat Britskou encyklopedii. najednou ale Wilson zjistí, že nemá kde opisovat, že spolek nikdo nezná a že nebude dostávat svoje peníze. Obrátí se na Holmese, a ten si počíhá v bance na bandu, která ji šla vykrást, protože tunel již byl hotový.

Pět pomerančových jadérek
K Holmesovi přijde John Openshaw a tvrdí, že strýc Eliáš, co se vrátil z Ameriky, dostal dopis s pěti pomerančovými jadérky a písmeny KKK. Strýc zemřel, po něm dědil otec Openshawa - ten také dostal stejný dopis a také zemřel. Openshaw se proto bojí o svůj život. Holmes mu slíbí pomoc, ale při cestě od Holmese Openshaw umírá jakoby nešťastnou náhodou. Holmes vypátrá, že KKK znamená Kuklucklan, jadérky znamenají výzvu, aby adresát zmizel nebo zemře. Zjistí, kdo jsou vrazi, ale ti umírají na lodi při bouři.

Inženýrův palec
Watson přijede za Holmesem s inženýrem Hatherleyem, který nemá palec a vypráví, jak ho navštívil plukovník Stark, odvezl ho tajně k opravě hydraulického lisu, který měl sloužit k rozmílání hlinky. Inženýrovi se to nezdá a lis ho má rozmačkat, protože je v celé místnosti a strop se snižuje. Přítelkyně Starka inženýra zachrání, ale při útěku mu plukovník na římse odsekne palec. Holmes zjistí, že lis slouží k padělání mincí, banda ale uprchla.

Musgraveský rituál
Musgrave je hrabě a má komorníka Bruntona, který přijde na to, že v zámku je poklad, ale když ho chce vyzvednout, zradí ho odmrštěná milenka, a do skrýše ho zavře.

Námořní smlouva
Bývalý spolužák Watsona Phelps je zaměstnán na Ministerstvu zahraničních věcí, kde ministrem je jeho strýc. Strýc Phelpsovi důvěřuje a dá mu opsat tajný dokument o válečné smlouvě mezi Anglií a Francií. Při opisování se dokument ztratí, Phelps onemocní a Holmes zjistí, že dokument odcizil bratr snoubenky Phelpse Harrison, aby ho předal tisku a zpeněžil ho. Když Phelps onemocněl, musel mu uvolnit svůj pokoj, kde byl dokument schovaný a nemohl se tak k němu dostat a Holmes ho chytil, když narafičil past a Harrison si pro dokument přišel.

Poslední případ
Holmes jde po stopě Moriartymu - matematikovi, který svůj geniální mozek dal do služeb zločinu a ovládá londýnské podsvětí. Holmes na něho nalíčil past, ale Moriarty je stejně chytrý jako on. Stopuje ho k Reichenbašských vodopádů a tam oba umírají v hlubině.

Prázdný dům
Dějově navazuje na Poslední případ. Svět si myslí, že Holmes je mrtev, Watsonovi se nepodaří nic rozřešit. Bez příčiny a záhadně je zastřelen hrabě Adair. Watsonovi se vnutí antikvariátník, ze kterého se vyklube převlečený Holmes (stále je mu v patách společník Moriartyho Moran, který viděl, že zemřel pouze šéf, nikoliv Holmes) a pomůže mu vyřešit případ tím, že místo sebe postaví do pokoje svojí voskovou figurínu, do které Moran vystřelí dalekonosnou puškou a tak se vyřeší případ Adaira. Adair chtěl Morana udat pro falešnou hru, tak se ho takto Moran zbavil.

Lepenková krabice
Stará paní dostane bez příčiny balík - lepenkovou krabici plnou soli a dvě lidská ucha nestejné velikosti. Holmes zjistí, že stará paní má dvě sestry - starší bydlela s ní, ale odstěhovala se, byla nepříjemná, pořád se vměšovala do cizích záležitostí; mladší sestra má za muže námořníka a za ním pálí starší sestra. Když ji námořník Broxner odmítne, pomluví ho a odstěhuje se k sestře. Mladší sestra si najde milence, námořník to zjistí, zabije oba milence, uřeže jim uši a pošle je starší sestře, protože se jí tak chce pomstít.

Poslední poklona
Nepovedená povídka o dvou agentech Německa, kteří provádějí špionáž v Anglii. Převlečený Holmes usvědčí zlého agenta von Borka a ze sejfu vezme tajné dokumenty.

Tři Garridebové
Zločinec Evans se vydával za Garrideba a vymyslel pohádku pro Dalšího Garrideba - vědce, že se musí najít třetí Garrideb, aby bylo vyplaceno velké dědictví. Potřeboval tak dostat vědce z bytu, ze kterého nevyšel pět let a kde bylo uschováno padělatelské náčiní. To si tam schoval padělatel, kterého Evans zabil. Holmes na to včas přišel a když Evans odlákal Garrideba z bytu, číhal na něj a i s náčiním ho zadržel.

Záhada na Thorském mostě
Boháč Gibson se zamiluje do chůvy svých dětí, kterou pochopitelně jeho manželka nenávidí. Proto si vymyslí sebevraždu, při které bude chůva obviněna z její vraždy. Pozve ji na most, kde jí vynadá a když chůva odběhne, zastřelí se jednou ze dvou párových pistolí manžela (druhou dala do skříně chůvy). Pistole je přivázaná na napjatém provaze, takže po výstřelu provaz povolí a spadne s pistolí do vody. Holmes na to přijde, když objeví na zábradlí mostu rýhu po provaze.

Tančící figurky
Moje oblíbená povídka. Farmář Gubitt si namluví - a po krátké známosti vezme - Elsii, o které nic neví. O své minulosti mu manželka nic nechce říct. Najednou přijde dopis, který s ní otřese a aniž ho četla, spálí ho. Na různých místech se objeví hieroglyfy tančících figurek a manželka nic nechce vysvětlit, ale je velmi nervózní. Holmes písmo rozluští, ale život Cubitta nezachrání. Jede na statek a zjistí, že Elsie byla dcerou šéfa bandy v Chicagu, do které se zamiloval zločinec Slaney, ona s ním nechce nic mít a odjíždí do Evropy, tam se seznámí s Cubittem a je svatba. Slaney se to dozví, chce ji zpět, ale ani po dobrém ani po zlém to nejde. Elsie ho pozve na schůzku, aby mu vysvětlila, že s ním nepůjde, přijde tam Cubitt a vytáhne na Slaneyho pistoli, netrefí se, Slaney Cubitta zastřelí a Elsie spáchá nedokonanou sebevraždu. Slaneyho vyzve na schůzku Holmes (Slaney neví, že se chtěla Elsie zabít), tam ho chytne a Slaney přizná pravdu.

Zmizelý hráč ragby
Holmese navštíví Overton, kapitán cambridgeského mužstva ragby, že zmizel jeho nejlepší hráč Staunton a aby ho našel. Příčina zmizení může být různá, například vydírání bohatého strýce hráče, vymáhání výkupného za něj, ovlivnění výsledku utkání, když tento hráč nebude hrát. Holmes zjistil, že Staunton dostal telegram, odpoví na něj - tím zjistí místo, kam byl poslán, rozjede se tam a narazí na doktora Amstronga, který je nepříjemný a tahá Holmese za nos. Holmes najme psa, který vyčenichá stopu, kam doktor jezdí a najde Stauntona u zemřelé manželky. Tajně se totiž Staunton oženil, aby to bohatý strýc nevěděl, s chudou dívkou, která umřela v jeho náručí na úbytě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 19.03.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - To nejlepší ze Sherlocka HolmeseMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­