ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Pes baskervillský

Děj se odehrává v Londýně a na baskervillském zámku v Dvonshiru asi okolo roku 1890. Príběh vypráví o složité spleti hádanek a rébusů, ktrerým musí čelit detektiv Sherlock Holmes. Jde o záhadu úmrtí sira Charlese Baskervilla, kterého, jak se předpokládalo, zabil pes baskervillský. Legenda o psovi baskervillském, která se dědí z pokolení na pokolení, hovoří o prokletí Huga Baskervillského za jeho nekalé a nemravné úmysly. Na blatech ho našli mrtvého a v dálce zaslechli zavýt psa, kterého předtím videli u mrtvoly. Doktor Watson a Sherlock Holmes při pátrání zjistili, že vrahem není nadpřirozený zjev, ale hmotný človek. Zároveň je varuje neznámý informátor, který ví, o co jde.
Po přicestování do Devonshiru se začaly odehrávat zajímavé věci. Na blatech se skrývá utečenec – vrah a Sherlock Holmes, který přesvědčí doktora Watsona a Henryho Baskervilla zabydlujícího se na zámku, že zůstal v Londýně a pracuje na jiném případě. On se však ukrývá v blatech ve staré chatrči, aby mohl pozorovat okolí. Dedukcí Holmes zjistí, že vrah je soused pana Henryho Baskervilla – pan Stapleton. Jenže Stapleton chce zabít Henryho, aby získal jeho majetek, vymyslí plán, jak ho zavraždit. Omylem však zabije utečence, který měl oblečené Henryho šaty, protože mu je daroval. Sherlock Holmes se Stapletona pokusí chytit při činu, a tak pošle Henryho k Stapletonovi na návštěvu a požádá ho, aby se vracel cestou domů po blatech. Stapleton se ho pokusí zabít pomocí svého psa, kterým zabil Charlesa Baskervilla. Psa sice zastřelili, ale Stapleton se při útěku utopil v bažině.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Andy, 28.04.2005

Ceska posta    
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Pes baskervillskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­