ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

­­­­

Pes baskervillský (7)

Nejslavnější Doylův detektivní příběh vypráví o záhadných úmrtích na venkovském panství v pochmurné krajině plné vřesovišť, jež přijíždí vyřešit slavný Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem. Za zdánlivě nadpřirozeným řáděním vraždícího nepolapitelného psa se skrývá, jak se nakonec Holmesovi podaří prokázat, neovladatelná lidská hamižnost a zášť.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství dětské knihy v Praze roku 1966 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Hound of the Baskervilles přeložil František Gel. Ilustroval Karel Vaca. Počet stran: 194.

DĚJ:

Vše začíná v Londýně v bytě na Baker Street, kde Sherlock Holmes využívá své dedukční metody. Neznámý návštěvník tu zapomněl hůlku a Holmes ji prozkoumává a zjišťuje podrobnosti ze života člověka, který ji tam zapomněl - má jít o venkovského lékaře, nejspíše hodně oblíbeného. Skutečně přichází doktor Mortimer, všechna fakta potvrdí a požádá o pomoc. Jeho přítel Charles Baskerville za podivných okolností zemřel. V noci za špatného počasí šel ven a ranila ho mrtvice, ale Mortimer v blízkosti objevil stopy obrovského psa a zároveň jim prozradí příběh o prokletí rodu Baskervillů, kdy roku 1742 hrubián, zhýralec a černá ovce rodiny Hugo unesl mladou dívku a uvěznil ji na svém panství Devonshire. Dívka uteče, dožene ji v bažinách, znásilní, ale tu se objeví obrovský pes snad až z pekel a zadáví ho. Vydávat se v noci do bažin (blat) se od té doby stane rodovým prokletí Baskervillů...
Mortimer je požádá, aby mu pomohli, protože z USA přijel poslední dědic Henry Baskerville, aby převzal dědictví.
Už v Londýně se stane několik podivných událostí. Henrymu někdo ukradne botu. Sherlock zjistí, že je Henry sledován a Henry dostane anonymní dopis, aby na blata nejezdil.

Holmes se rozhodne, že případ přijme. Tvrdí, že ještě něco musí dořešit v Londýně a pošle za sebe doktora Watsona s tím, že později dorazí.

Devonshirské panství leží v nehostinné krajině plné bažin, starobylých zřícenin a stále tam prší. Nikde nikdo moc nebydlí, všude jen samoty plné podivínů. Navíc z nedalekého vězení utekl nebezpečný zločinec, vrah Selden, a někde v okolí se skrývá. A Holmes nikde.

Henry se seznamuje se svým panstvím, s jeho správcem Berrymorem a jeho ženou i sousedem Stapletonem a jeho sestrou Beryl.

Vypravěčem, který stále sleduje stopy, je Watson a děj posouvá dál i pomocí dopisů, které píše Holmesovi do Londýna.

Správce Berrymore dává v noci znamení do bažin. Henry a Watson ho přistihnou, on se přiznává, že uprchlý vězeň je bratr jeho ženy. V bažinách se ukrývá a oni ho zásobují. Má brzy odplout lodí do Austrálie. Henry slíbí, že policii nic neprozradí, dokonce jim dává nějaké své staré oblečení. Také se dozvědí, že v bažinách se skrývá další tajemná postava.

Henry chodí k Stapletonům, velice se sblíží a zamiluje do Beryl. Watson začne pátrat po tajemném cizinci, najde jeho skrýš a v noci si na něj počíhá; ke svému překvapení zjistí, že je to převlečený Holmes. Ten celou situaci sledoval zpovzdálí a zjišťoval fakta. Prozradí, že za vším stojí Stapleton. Najednou uslyší křik a pod skálou najdou mrtvé tělo. Podle oblečení myslí, že je to Henry, ale on je to Selden, který má Henryho staré oblečení. Holmes opět zdůrazní, že za vším stojí Stapleton. Beryl není jeho setra, ale žena. Holmes chystá past, ale zdůrazňuje, že Henry nesmí o ničem vědět.

Následující den jde Henry ke Stapletonům na návštěvu. Holmes, Watson a detektiv Lestrade se skryjí u domu Stapletona. Večer se zvedne mlha, díky které minou Henryho, který odchází a bažinami se vrací na své panství. Tu se začne ozývat psí vytí, najednou zahlédnou obrovského svítícího psa, kterého na poslední chvíli Watson zastřelí. Stapleton uteče do bažin a tady se v mlze utopí.

V závěru se dozvíme, že Stapleton byl také z rodu Baskervillů, jen pro svou zločinnou minulost skrýval svou identitu. Chtěl se zbavit Charlese i Henryho a pak se z ciziny jako Baskerville přihlásit k dědictví.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Annie, 31.05.2014

Ceska posta    
­­­­

Výpisek Pes baskervillský (7) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Pes baskervillský (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­