ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

   
­­­­

Návrat Sherlocka Holmese

Žánr: detektivka

STRUČNÝ OBSAH DVOU POVÍDEK:

Tančící figurky
Sherlock Holmes seděl se svým přítelem Watsonem v kanceláři, když k nim přišel zákazník-pan Hilton Cubitt z Norfolku. Přišel s velmi zajímavým příběhem a se záhadným nákresem jakýchsi tančících figurek na papíře. Jakmile se všichni usadili, začal pan Cubitt vyprávět: Asi před rokem se Hilton Cubitt oženil s Elsií (Cubittovou). Ta si ho však vzala pod jednou podmínkou - musí jí slíbit, že se jí nikdy nebude vyptávat na její minulost. A jelikož pan Cubitt Elsii velmi miloval, tak jí to rád slíbil. Manželství bylo velmi šťastné, avšak asi před měsícem přišel paní Cubittové dopis z Ameriky. Od té doby se neustále tváří ustrašeně a vylekaně. Týden poté našel pan Cubitt na okenní římse řadu nakreslených tančících figurek. Myslel si, že je to jen dětská kresba, a tak figurky smyl. Den nato však našel na zahradě papír s další takovou podivnou kresbou. Tentokrát ale figurky viděla i jeho žena. Z jejího výrazu bylo poznat, že jim rozumí, že ví, o co jde. Následující dny byla ještě více vystrašená a vypadá velmi nemocně. Pan Cubitt se jí na celou tu věc ptal, ona mu však připomněla slib ze svatby.
Sherlock Holmes a doktor Watson slíbili panu Cubittovi pomoc - nařídili mu, aby jim každou další kresbu figurek, která se objeví, poslal nebo přinesl. Ani ne za týden se pan Cubitt objevil znovu s dalšími čtyřmi kresbami a se sdělením, že jeho žena je po přečtení každého nového hieroglyfu stále více ustrašená. On však nesmí porušit slib ze svatby a tak se jí na nic nevyptává.
Trvalo asi 5 dní, než Sherlok Holmes přišel na to, co figurky znamenají a dokázal vzkazy přečíst. Po přečtení všech hieroglyfů se zděsil a s doktorem Watsonem okamžitě odjeli do Norfolku. Přijeli však pozdě. Když dorazili k domu Cubittových, bylo už všude kolem spousty policistů a strážníků, kteří jim sdělili, že pan Cubitt je mrtev a život jeho ženy visí na vlásku.
Sherlock Holme se ze vzkazů dozvěděl, že je psal jistý Abe Slanej - nejnebezpečnější zločinec v Chicagu. Také mu došlo, kde se skrývá, a tak ho šli zatknout. Když Abe Slanej pochopil, že ho dopadli, nebránil se a dokonce jim pověděl celý příběh: On i Elsie spolu žili v Americe. Abe Slanej byl členem nelegálního sdružení, které mělo své tajné písmo - TANČÍCÍ FIGURKY. Byl s Elsií zasnoubený, avšak Elsie nevěděla, že je členem nelegálního sdružení. Když se to dozvěděla, nechtěla už s ním mít nic společného, a tak odjela do Anglie, kde se vdala. Abe však Elsii miloval a tak se za ní vydal. Rozzuřilo ho, že si Elsie vzala jiného muže a začal jí posílat výhružné dopisy napsané tajným písmem, které jí ještě před tím, než odjela do Anglie, naučil číst. Paní Cubittová nechtěla svého manžela zatáhnout do nějakého maléru, a tak se jednou v noci pokusila Anebo podplatit. Toho to tak naštvalo, že na ni začal křičet, aniž si uvědomil, že jsou 3 hodiny ráno. Křik probudil pana Cubitta, který na Abeho vystřelil, jakmile ho uviděl. Abe Slanej však stiskl kohoutek revolveru ve stejnou chvíli. Pan Hilton Cubitt střelil chybně. Abe Slanej se však trefil. Pan Cubitt padl mrtvý k zemi. Když Abe viděl, že ho zastřelil, utekl do svého úkrytu, a tak nevěděl, že když Elsie viděla svého muže mrtvého, tak na sebe střelila. Bylo to velmi vážné zranění, ale přežila. Abe Slanej byl odsouzen za vraždu na doživotní žalář.

Charakteristika hlavních postav:
Hilton Cubitt - Počestný anglický gentleman, který dodržuje zákony i sliby, které slíbil své milující ženě.
Elsie Cubittová - Manželka pana Cubitta. Svého manžela miluje a nechce ho zatáhnout do problémů spojených s její minulostí.
Abe Slanej - Nejnebezpečnější zločinec v Chicagu. Miluje Elsii, ta však nechce mít nic společného s jeho nelegální čiností.
Sherlock Holmes - Klidný, rozvážný a inteligentní detektiv, který vyřešil už kdejakou záhadu, jejichž podstata byla většinou v maličkostech, kterým by většina ostatních lidí(detektivů) nevěnovala pozornost.

Citát:
Holmes si figurky chvíli prohlížel - potom papír složil a strčil ho do kapsy. "Slibuje to nanejvýš zajímavý a neobvyklý případ," řekl a zamyšleně se přitom usmíval...

Charles Augustus Milverton
Sherlock Holme sedí s Watsonem v kanceláři a čekají na Charlese Milvertona - krále mezi vyděrači. Charles Milverton právě vydírá jednu jejich zákaznici - lady Evu Brackwelovou.
Lady se má za 2 týdny vdávat. Napsala však několik nerozumných dopisů jednomu šlechtici, kterých se Milverton zmocnil. Teď za ně chce vysoké výkupné, které si slečna Brackwelová nemůže dovolit. Na návštěvě Milverton Holmesovi jasně řekl, že výkupné nesníží. Protože zákon byl na straně Milvertona, shodl se Sherlock Holmes s Watsonem na tom, že neexistuje jiné řešení, než vloupat se do domu Milvertona a zmocnit se dopisů. A právě to provedli. Holmes získal přesný plán domu a tak to mohli provést. Vloupání provedli ve 12 hodin v noci, kdy už Milverton obvykle spí. Té noci však nespal. Byl dole v salónku a čekal návštěvu. Když návštěva dorazila, odvedl ji do své kanceláře, kde byl Holmes s Watsonem. Naštěstí slyšeli kroky předem a stačili se schovat za závěs, odkud mohli vše pozorovat. Návštěvou byla žena, kterou neznali a patrně ji neznal ani Milverton, jelikož ji požádal, aby se představila. "Jsem žena, které jste zničil život," odpověděla mu. "Měla jsem se vdávat, ale vy jste dopisy, které jsem kdysi poslala chudému vesničanovi, dal mému manželovi, kterému to zlomilo srdce a zemřel." Poté vytáhla revolver a Milvertona zastřelila. Hned nato zmizela. Holmes s Watsonem museli rychle jednat. Rychle spálili dopisy, které předtím našli a utekli. Podařilo se jim utéct a příští den se už o vraždě psalo v novinách. Holmesovi nabídli šetření, on ho však nepřijme. A tak Sherlock Holmes a doktor Watson poprvé dělali něco proti zákonům, ale pro dobro lidí.

Charakteristika hlavních postav:
Charles Milverton - vyděrač, který kazí životy mnoha lidem. Má hodně nepřátel, kteří proti němu však nic nezmůžou. Nakonec ho po jeho smrti ani nikdo nelituje.

Citát:
Žena vytáhla ze záňadří malý lesklý revolver a vyprázdnila celou jednu komoru do Milvertonova těla. Ucouvl a se zachraptěním spadl na zem. "Vy, vy jste mě zabila," zvolal a zůstal nehybně ležet...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arya, 11.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Návrat Sherlocka HolmeseMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­