ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Doyle Arthur Conan (*22.05.1859 - †07.07.1930)

   
­­­­

Pes baskervillský (6)

  • detektivní román

Klasický román anglické detektivní literatury těží ze západoanglické pověsti o přízraku pronásledujícím rod anglického šlechtice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1978 (3. vydání tamtéž). Z anglického originálu The hound of the Baskervilles přeložil František Gel. Ilustroval Karel Vaca. Počet stran: 207.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Sir Arthur Conan Doyle, britský spisovatel, novinář, povídkář, poeta a dramatik, se narodil dne 22. května roku 1859 ve skotském městě Edinburgh a zemřel 7. července roku 1930 v Crowborough v Sussexu ve Velká Británii.
Proslul zejména příběhy o Sherlocku Holmesovi a jeho pomocníku doktorovi Watsnovi. Patří, stejně jako Agatha Christie, mezi průkopníky v tvorbě detektivních románů.

PROSTŘEDÍ:

Velká Británie v 19. století

NÁMĚT:

Případ detektiva Holmese

DĚJOVÁ LINIE:

Děj knihy začíná detektivovou návštěvou dr. Jamese Mortimera, jenž mu vypráví o tajuplném úmrtí svého klienta Charlese Baskervilla.

Doktor pochází z proslulé oblasti blat v Devonu v jihozápadní Anglii, odkud byl taktéž i jeho pacient, co záhadně zemřel.
Předtím, než byl nalezen mrtev, doktorovi pověděl o staré rodinné kletbě, jež pronásleduje rod Baskervillů již od nepaměti. Tím prokletím je velký černý pes, který zabil v dávné minulosti člena jeho rodu.

Poté co je doktorův pacient objeven mrtev, se Mortimer vypraví za známým detektivem Holmesem, aby případ vyřešil. V tu samou dobu je oznámeno, kdo se stane dalším majitelem panství. Je jím mladý synovec Henry Baskerville, který je z Ameriky.
Jakmile přijede dědic, vypraví se s ním do Devonu, aby tak mohl převzít svůj právoplatný majetek.

Během děje se objeví i vedlejší linie příběhu. Například se zjistí, že vrah Selden, co utekl, je ve skutečnosti bratrem jedné ze služebných na zámku.
Sherlock nakonec zjistí, že vrahem sira Charlese je skutečně pes, jak praví legenda. Jediným rozdílem je však to, že nepůsobí žádným nadpozemským ďábelským dojmem, ale naopak zcela obyčejně.
Toto zvíře poslal Stapleton, jenž si umanul získat sirův majetek. Pokusil se jím i zabít mladého dědice, ale nesetkal se s úspěchem. Naopak sám zahyne v Grimpenských bažinách.

Příběh tak končí dobře, neboť Henry Baskerville přežije a dokonce si i vezme vdovu po Stapletonovi.

HLAVNÍ POSTAVY:

Sherlock Holmes - hlavní postava knížky; slavný detektiv, který vyřešil každý případ; šarmantní, vzdělaný, chytrý, deduktivní
doktor Watson - věrný pomocník detektiva Holmese; chytrý, vzdělaný, analytický, rozumný
Henry Baskerville - mladý dědic; pošetilý, nezkušený, mladý

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Vše se dá logicky vysvětlit.

MOTIVY:

Vražda, urozenost, vyšetřování, případ, dedukce

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kniha je psána převážně spisovným jazykem. Jen výjimečně se objeví něco nespisovného.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mne velice zaujala. Líbí se mi, jak detektiv řeší případ a dostává se postupně ke správnému řešení. Zároveň mě zaujaly vedlejší linie, jež byly taktéž vcelku zajímavé.
Celkově bych ohodnotil knihu jako výbornou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 07.10.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Conan Doyle - Pes baskervillský (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­